DOLAR 18,5813 % -0.25
EURO 18,4444 % 0.38
GRAM ALTIN 1.024,80 % -0,05
ÇEYREK A. 1.675,54 % -0,05
BITCOIN 377.300 0.372
SON DAKİKA
hava 31°
onur ocakbaşı Festival Bellona Yeşil Ambalaj
Google News

4.5 milyon kadın kayıt dışı çalışıyor

Son Güncelleme :

13 Mart 2019 - 0:36

4.5 milyon kadın kayıt dışı çalışıyor

 

Haber Aborî

Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar, Türkiye’de 9 milyon kadının iş hayatında olmasına rağmen 4.5 milyon kadının kayıt dışı veya sigortasız çalıştığını belirtti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, kadının iş dünyasındaki yerine vurgu yapmak amacıyla “Kadın Girişimciler Paneli”ni düzenledi. Panelin açılış konuşmasını yapan Bilgi İnsan Kaynakları Yüksek Lisans Programı Direktörü ve İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başak Uçanok Tan, Türkiye’de kadının iş dünyasındaki yerinin büyük önem arz ettiğini belirterek, “Kadın yöneticilerin karşılaştıkları zorluklar ve vermek zorunda oldukları mücadele çağımızın en büyük sorunlarından biri. Gelişmiş bir ülke olmak için başta iş hayatı olmak üzere her alanda fırsat eşitliğini sağlamak zorundayız” dedi.

Çalışabilir nüfus oranı yüzde 29

Açılış konuşmasının ardından başlayan ilk oturumda sözü Optimist Yayın Grubu Genel Müdürü ve Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) üyesi Zeynep Dicleli aldı. Kadının iş hayatına katılım sürecinde karşılaştığı zorlukları kendi tecrübeleri üzerinden aktaran Dicleli, kadının ekonomide yer almasının ve özgür kararlar vermesinin önemini vurguladı. Dicleli, konuşmasında KAGİDER Başkanı Sanem Oktar’ın video mesajını da katılımcılarla paylaştı. Sanem Oktar, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de çalışabilir kadın nüfusu 29 milyon ve sadece 9 milyon kadın iş hayatında. Bu sayının yarısından fazlası kayıt dışı işlerde, sosyal güvencesi olmadan çalışıyor. Çalışabilir nüfus oranımız ise yüzde 29. Bu rakam gelişmiş ülkelerde yüzde 58 seviyesinde. Dünyada 144 ülke arasında Türkiye sondan beşinci sırada. İş hayatında kadın erkek eşitliğini sağlayamadığımız sürece ülke olarak yerimizde saymaya mahkumuz.”