Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Milyonlarca banka müşterisine kötü haber

HABER/ABORİ Danıştay, milyonlarca banka müşterisini ilgilendiren bir davada kritik bir karar verdi. 13’ncü Daire, ortak hareket ettikleri gerekçesi ile 12 bankaya kesilen 1.1 milyar liralık idari para cezası ile ilgili görülen bir davayı karara bağladı. Bir bankanın karar düzeltme başvurusunu değerlendiren Daire, idare mahkemesinin verdiği kararı bozdu. Kararda, Rekabet Kurumu kararının eksik incelemeye dayalı alındığı belirtildi. […]

Milyonlarca banka müşterisine kötü haber
  • 13 Haziran 2019 12:27

HABER/ABORİ

Danıştay, milyonlarca banka müşterisini ilgilendiren bir davada kritik bir karar verdi. 13’ncü Daire, ortak hareket ettikleri gerekçesi ile 12 bankaya kesilen 1.1 milyar liralık idari para cezası ile ilgili görülen bir davayı karara bağladı. Bir bankanın karar düzeltme başvurusunu değerlendiren Daire, idare mahkemesinin verdiği kararı bozdu. Kararda, Rekabet Kurumu kararının eksik incelemeye dayalı alındığı belirtildi. Bozma kararına, Daire Başkanı muhalefet şerhi koydu.

Rekabet Kurumu, 8 yıl önce 12 bankaya yönelik inceleme başlattı. İnceleme sürecinde bankaların, mevduat, kredi ve kredi kartı hizmetlerinde uygulanan faiz, ücret ve komisyonlar mercek altına alındı. İki yıl kadar süren inceleme sonrası karar Mart 2013’te açıklandı. Kurum, incelemeye konu bankaların, rekabeti sınırlayıcı nitelikte hareket ettikleri gerekçesi ile idari para cezaları kesti. 12 bankaya ayrı ayrı kesilen idari para cezalarının tutarı 1,1 milyar lirayı buldu. Bankalar kesilen cezalara ayrı ayrı itiraz etti.

ING Bank da kesilen 12.072.792 TL’lik cezanın iptali için Ankara 12. İdare Mahkemesine başvurdu. Mahkeme, 2014 tarihli kararında bankanın talebini geri çevirdi. Mahkeme kararında, dava konusu kararın hukuka uygun olduğu bankaların, rekabeti engelleyecek biçimde uyumlu hareket ettiklerine hükmetti.

İdare Mahkemesi kararına yapılan itirazı ise Danıştay 13’ncü Daire değerlendirdi. Daire, idare mahkemesi kararını onadı. Davacı banka bu kez karar düzeltme talebinde bulundu. Karar düzeltme taleplerini, aynı Daire karara bağlıyor. Davacı banka avukatları karar düzeltme başvurularında özetle şu savunmayı yaptı: “Kurul kararında kullanılan deliller, iddia edilen vakaları ispatlayamıyor. Hakkımızda delil olarak sunulan iki belgenin, rekabet ihlali ile ilgisi yok. Ceza varsayıma dayalı verildi. Oysa varsayıma dayalı olarak ceza verilemez.”

Davalı Rekabet Kurumu adına yapılan savunmada ise, “Düzeltme istenen karar usul ve yasaya uygun” denilerek yapılan başvurunun reddine karar verilmesi gerektiği kaydedildi.

Rekabet Kurumu’nun kestiği idari para cezalarının 30 milyona yakın banka müşterisini ilgilendirdiğini savunan Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bozma kararı Anayasa Mahkemesi’ne de aykırı. Üstelik, daha önce onama kararı veren Daire bu kez tersi bir karar vermiş oldu. Beklentimiz, ilk derece mahkemesinin, verdiği kararda direnmesidir. Yargı sürecinin sonlanması ile birlikte, milyonlarca banka müşterisi, kendilerinden fazladan alınan paraların iadesini isteyebilir” dedi.