Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Mehmet Kaya açıklık getirdi; HDP’siz zirve DTSO’nun girişimi ile başlatılmış

VEYSİ POLAT Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, AK Partili 3 vekilin dahil edildiği ancak HDP’li 9 vekilin dışlandığı “Kent Ekonomik Koordinasyon Toplantıları”nın, DTSO girişimi ile başlatıldığını ilk kez açıkladı. DTSO tarafından Demir Otel’de verilen iftar yemeği öncesi kurumun bir yıllık faaliyetlerini anlatan Mehmet Kaya, “Yeşil Liste” olarak seçim öncesi vaat edilen […]

Mehmet Kaya açıklık getirdi; HDP’siz zirve DTSO’nun girişimi ile başlatılmış
  • 30 Mayıs 2019 04:09
  • 30 Mayıs 2019 04:28

VEYSİ POLAT

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, AK Partili 3 vekilin dahil edildiği ancak HDP’li 9 vekilin dışlandığı “Kent Ekonomik Koordinasyon Toplantıları”nın, DTSO girişimi ile başlatıldığını ilk kez açıkladı.

DTSO tarafından Demir Otel’de verilen iftar yemeği öncesi kurumun bir yıllık faaliyetlerini anlatan Mehmet Kaya, “Yeşil Liste” olarak seçim öncesi vaat edilen projeleri hayata geçirmek için yoğun çaba içerisinde olduklarını ifade etti. DTSO’ya yeni Hizmet Binası için 17 bin metrekarelik bir alanın belirlendiğini belirten Kaya, yerel marketlerin tek çatı altında toplanması için proje hazırladıklarını ve ulusal zincir marketlerine karşı yerel markaların güçlenmesine katkı sunduklarını söyledi. Mehmet Kaya, DTSO’nun faaliyetlerini anlatırken “Ekonomi kuruluşlar, Diyarbakır Valiliği, özel sektör temsilcisi ve ilin siyasi temsilcilerinin katıldığı Ekonomik Koordinasyon Toplantıları, DTSO’nun girişimi ile başlatıldı” dedi.

“Ekonomik Koordinasyon Toplantıları”nın DTSO girişimi ile başlatıldığı, DTSO Yıllık Faaliyetleri Toplantısı Sunumu Raporu’nda da yer aldı.

DAVET EDİLEN GAZETECİLERE SORU SORMA BÖLÜMÜ İPTAL EDİLDİ

Kaya’nın konuşmasının ardından geceyi sunan Genel Sekreter Ferdani Gökdere tarafından “İftar yemeğinden sonra soruları olanlara söz hakkı verileceği” anonsu yapıldı ancak Gökdere, gazeteciler henüz salondayken “Hazirunun çoğunluğunun salondan ayrıldığı” gerekçesiyle bu oturumun iptal edildiğini anons etti.

AK PARTİLİ 3 VEKİL VAR, HDP’Lİ 9 VEKİL NEDEN YOK?

Mehmet Kaya’nın DTSO’nun öncülük ettiğini ifade ettiği “Kent Ekonomik Koordinasyon Toplantıları”, HDP tarafından eleştirilmişti. Diyarbakır’da geçen yıldan bu yana aralarında DTSO, DESOB, DTB, OSB ve DOGÜNSİFED gibi STK kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi, ekonomi alanındaki resmi kurumlar ve AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat’ın katılımıyla Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında “Kent Ekonomik Koordinasyon Toplantıları” başladı.

HDP KAZANDIKTAN SONRA TOPLANTI YAPILMADI

Seçim öncesine kadar belirli periyotlarla yapılan toplantılar dizisi, Büyükşehir Belediyesi’nin HDP tarafından kazanmasından sonra yapılmadı. Önceki toplantılara Büyükşehir Belediye Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla da katılıyordu.

HDP’DEN “EKSİK BİR PLATFORM” ELEŞTİRİSİ

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, daha önce Abori’ye yaptığı açıklamada, kentin kalkınma ve istihdam gibi önemli konuların ele alındığı, sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin konuşulduğu bir toplantıda yüzde 65 oy alan HDP’li vekillerin dahil edilmeyerek, platformun siyasi bileşeni olarak salt AK Partili 3 vekilin dahil edilmesini eleştirmişti. Taşçıer, “Bu zirve ilk toplandığı süreçte haberdar olduk. Davet bekledik ancak şu ana kadar bir haber çıkmadı. Kentin tüm dinamiklerinin dahil edildiği zirve diye lanse edilen bu tarz platformlarda halkın yüzde 65 oyunu almış bir partinin 9 vekilini göz ardı edip, iktidar partisinin 3 vekilini dahil etmek demokrasi anlayışına aykırıdır. Kamplaşmanın, ötekileştirmenin kimseye faydası yok. Bu yanlıştan dönülmelidir. Bu platformun bileşenin HDP ayağı eksiktir. Dolayısıyla eksik bir platformdur. Toplantıya katılan bileşenlerin de oluşumun gözden geçirilmesini talep etmesi gerekir. Biz tüm tartışmaların artık bir kenara bırakılmasını, kentin menfaatine olan konulara ayrımcılık yapmadan tüm kesimlerin dahil edilmesini istiyoruz. Bileşimin davet listesini oluşturan Valilik, bu platformun bileşenlerini tekrar gözden geçirmelidir. HDP’li vekiller ve Büyükşehir Belediye Başkanı da dahil etmelidir” diye konuşmuştu.