Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“KRİZLER GELDİKLERİ HIZDA GERİ GİTMEZLER”

VEYSİ POLAT Diyarbakır Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Mustafa Vural, pandemi nedeniyle 2020’nin sosyal, ekonomik ve kültürel olarak kötü geçtiğini ve bunun etkisinin 2021’de de devam edeceğini söyledi. Pandemiye rağmen DSMMMO’nun 2020’de meslek içi eğitimlere devam ettiğini ve Pandemi Kurulu’nu kurduğunu dile getiren Mustafa Vural, “DSMMMO olarak kısıtlı ekonomik koşullar altında üyelerimizin […]

“KRİZLER GELDİKLERİ HIZDA GERİ GİTMEZLER”
  • 30 Aralık 2020 20:07

VEYSİ POLAT

Diyarbakır Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (DSMMMO) Başkanı Mustafa Vural, pandemi nedeniyle 2020’nin sosyal, ekonomik ve kültürel olarak kötü geçtiğini ve bunun etkisinin 2021’de de devam edeceğini söyledi. Pandemiye rağmen DSMMMO’nun 2020’de meslek içi eğitimlere devam ettiğini ve Pandemi Kurulu’nu kurduğunu dile getiren Mustafa Vural, “DSMMMO olarak kısıtlı ekonomik koşullar altında üyelerimizin ortak dayanışma kültürü ile ortak değerler yaratmak yaşatmak ve gelecek nesillere birikimli bir miras bırakmak gibi manevi hedeflerimizin dışında, zorlukların; sorumluluklarımızın yerine getirmesine engel teşkil etmediğinin bilincinde olan inancımız ile mesleki etkinliklerimize kesintisiz devam edeceğiz. Bunu yanında 2020 yıllında tohumlarını atmaya başladığımız, akademik bir meslek örgütüne yakışır bağımsız bina projemiz var” dedi.

Diyarbakır SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Vural.

Abori’yi ağırlayan DSMMMO Başkanı Sayın Mustafa Vural’a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

“GÜN YÜZÜNE HASRET KALAN BİR KENTTE YAŞIYORUZ”

*2020 yıllı öncelikle sizin sektör ve kent ekonomisi açısından nasıl geçti?

Ekonomi bütün sektörler için bir çarkın dişlileri gibidir. Dolayısı ile bizler kent ekonomisini, kent ekonomisi de bizleri etkilemektedir. 2018 ekonomik krizi ile yaşanan daralma sonrasında henüz netleşmemiş tabloların olduğu, yüksek enflasyonist ortamda geleceğe dair kurgu mekanizmalarının bile insan aklını alt üst ettiği bir süreçten, yeni badirelere yelken açan bir dünyanın coşkun sularında, 2019 sonu ile 2020 başlarında yüksek hızla Türkiye’ye sıçrayan salgın hastalık, ülkeyi yeni krizler ile karşı karşıya getirmiştir. Türkiye de ortalık güllük gülistanlıkken bile fırtınaların eksik olmadığı, volkanların lavlarında boğuşan, deyim yerindeyse gün yüzüne hasret kalan bir kentte yaşıyoruz.

“TARIM BİTME NOKTASINA GELDİ”

Genelde dünyada ve Türkiye de, özel ise Diyarbakır’da güzel tablolardan söz etmek isterdim. Ancak biraz geçmişe yolculuk ile başlayacak olursam, kent ekonomisinin önemli kaynakları arasında olan hayvancılık, son 20 yıl içinde tüketildi, kent ekonomisinin % 40’ı tarıma dayalı iken son 5 yılda ithalata dayalı tarım politikaları, tamamen dışa bağımlı hale gelen; tohum, gübre, ilaç ve sulu tarımın vazgeçilmez ana unsurları arasında yer alan elektrik enerjisi üzerindeki derinlikli hesaplara dayanan günü birlik zam ve kaçak uygulamaları da tarımı bitirme noktasına getirmiştir.

“İHRACATTA SON ÜÇ YILDA 8 BASAMAK GERİLEDİK”

Sanayi derseniz; son birkaç yılda ki hamleler ile kent ekonomisinin % 10-15 seviyelerindedir. Elektrik enerjisi ve doğal gaz zamları bu sektörü de son derece olumsuz etkilemekte, biriken borçlarını ödeme sıkıntısı yaşayan bir çok işletme üretim faaliyetlerini durdurma noktasına getirmiştir. İhracatta 2017 yıllında 43. sıradayden 2020 kasım ayı verileri ile 51. sıraya gerilemiş durumdayız. Kent ekonomisini ayakta tutma çabalarını büyük azim ile devam ettirmeye çalışan  hizmet sektörü ise Covit19 ile beraber pandemiye teslim olmuş, koronavirüs salgınına karşı uygulanan kısıtlamalar nedeniyle çok sayıda kişi, işini kaybetmiş veya gelirlerinde büyük oranda düşüş olmuştur. İşten çıkış yasakları üzerine yapılan yasal düzenlemeler reel işsizlik oranlarının tespitini zorlaştırmaktadır. Dünyanın büyük ekonomilerinde onlarca yıldır İstihdam artarken bu süreç ile beraber gelişmiş ülkeler de dahi işsizlik oranları hızla yükselmekte ve ne yazık ki bu kötü gidişatın ne kadar süreceğine dair halen elde somut veriler bulunmamaktadır. Ekonomi dinamiğini döviz-faiz kıskacı ile sanal göstergeler etrafında şekillendirmeye çalışan, üretim ve istihdamdan hızla uzaklaşan bir ülkenin talihsiz kenti olmaya devam ediyoruz.

“KRİZLER GELDİKLERİ HIZDA GERİ GİTMEZLER”

*2021’den beklentileriniz nelerdir?

Geçmişte yaşanan deneyimlerden hareketle; gerek salgın hastalıklar, gerekse ekonomik krizler maalesef geldikleri hızda geri gitmezler, bunların sosyal yaşam üzerindeki etkileri ile ekonomide yarattıkları tahribat, hüküm sürdükleri zaman diliminin en az iki katı kadar da etkisini sürdürmektedir. Hatta bazı değerleri beraberinde götürüp, sahip olduğumuz değerleri de tahrip etmektedir. Mesela selamlaşma kültürü, yaşam alışkanlıkları değişmekte, toplumun yaşadığı ve yaşatmaya çalıştığı kültürel alışkanlıklarda dahi ciddi bir değişim sürecine maruz kalmakta, hatta kalıcı hale getirebilmektedir. İş dünyasının dijitalleşme sürecine gözle görülür olumlu etkileri olsa da, eğitsel bir alt yapı oluşmadan girilen bu girdabın yaratacağı sosyolojik olumsuz etkilerini de zaman gösterecektir. Umuyor ve diliyorum bu tahminlerde yanılırız, beklentilerimiz, umutlarımız hiç solmasın, 2021 yıllı bolluk, bereket ve Diyarbakır yılı olsun.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA ÇALIŞTIK”

*2020’de hayata geçirdiğiniz önemli proje ve faaliyetler neler oldu?

2020 yılı, insanların geriye baktığında eser bırakabileceği bir yıl olmadı maalesef, ama açık yüreklilik ile ifade etmek isterim ki Mesleğimiz açısından üstlendiğimiz sorumlulukların yerine getirilmesi noktasında üzerimize düşeni, imkanlar çerçevesinde yapmaya çalıştık.

“MESLEKİ EĞİTİMLER DÜZENLEDİK, PANDEMİ KURULU KURDUK”

Mesleğimiz sürekli değişen ve gelişen bir meslek. Meslektaşın değişen ülke ve dünya koşullarına adaptasyon sürecinde bağlı oldukları odalar, gereklilikleri zamanında meslektaşa ulaştırmakla mükelleftirler. Diyarbakır SMMM Odası Konkordato Komiserliği Eğitimi, Kamu Gözetim Kurumu Eğitimleri, Bilirkişilik, Arabuluculuk, SMMM yeterlilik eğitimlerinden meslek içi eğitimlere kadar birçok konuda eğitim akreditasyon yetki alan ender odalardan bir tanesidir. 2020 yılının zor koşullarında bile onlarca eğitim, onlarca kurs ve sempozyum düzenledik. Bu süreçte hastalığa maruz kalan meslektaşlarımızın rutin işlerinin yetiştirilmesi için Pandemi Kurulu kurduk. İşlerinin daha rahat yürütülmesi için teknolojik alt yapı kurulumundan danışmanlık hizmetlerine kadar odamızın imkanlarını seferber ettik.

“KENT DİNAMİKLERİ İLE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK”

Bunların yanında; Odamız akademik bir meslek odası ve en az faaliyetlerimiz kadar kıymetli olduğuna inandığım sivil toplum kültürünün yerleşik bir kültüre sahip olması için diğer kent dinamikleri ile önemli çalışmalar yaptık. Bugün, iftihar ile ifade edebilirim ki Diyarbakır kenti sivil toplum birlikteliği ve dayanışma kültürüne sahip en önemli kentlerden biridir. İş camiasına özel çalışmalar ile eğitimlere, teşvik paketlerinden istifadeye, kişisel becerilerin geliştirilmesi, girişimcilik eğitimleri gibi bir çok organizasyona birlikte imza attık. Kent ile ilgili sosyal, siyasal ve ekonomik birçok çalıştay yaptık.

“ODAMIZA BAĞIMSIZ BİR BİNA PROJEMİZ VAR”

*2021’de DSMMMO’nun hayata geçireceği projeler var mı? Varsa nelerdir, kısaca anlatır mısınız?

“Hayat ileriye doğru yaşanır, geriye bakarak anlaşılır” demiş Danimarkalı filozof Soren.

2020 yılının yarattığı tahribatları onararak geçirmeyi umuyoruz. DSMMMO olarak kısıtlı ekonomik koşullar altında üyelerimizin ortak dayanışma kültürü ile ortak değerler yaratmak yaşatmak ve gelecek nesillere birikimli bir miras bırakmak gibi manevi hedeflerimizin dışında, zorlukların; sorumluluklarımızın yerine getirmesine engel teşkil etmediğinin bilincinde olan inancımız ile mesleki etkinliklerimize kesintisiz devam edeceğiz. Bunu yanında 2020 yıllında tohumlarını atmaya başladığımız, akademik bir meslek örgütüne yakışır bağımsız bina projemiz var. Odamızın sahip olacağı fiziki koşullar, mesleğimizi etkin saygın akademik duruşunu yansıtmalıdır. 2021 yıllında bu projeyi hayata geçirmek öncelikli projelerimiz arasındadır.

2021 yılının genelde bütün dünyaya ve özelde Diyarbakır’a önce sağlık sonra barış, huzur ve ekonomik tabloların düzeldiği bir yıl olmasını diyorum.