DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
SON DAKİKA
hava
şimşek yapı Dimer yesilambalaj2023
Google News

Diyarbakır Ticaret Borsası’nda tarım zirvesi

Son Güncelleme :

06 Şubat 2024 - 15:55

Diyarbakır Ticaret Borsası’nda tarım zirvesi

Diyarbakır’da gerçekleşen Tarım Konseyi İcra Kurulu toplantısında, tarım ile ilgili tüm kurumlara işbirliğinin geliştirilmesi kararı alındı.

Diyarbakır Tarım Konseyi İcra Kurulu, 4. toplantısını gerçekleştirdi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Tarım Konseyi Başkanı ve Borsa Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, Ergani Ziraat Odası Başkanı Mehmet Karadaş, Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdür Naide Erdoğmuş’un katıldığı toplantıda, tarım ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliğinin geliştirilmesi kararı alındı.

YÜZDE 50 HİBE DESTEĞİ

Bilgilendirme toplantısının açılışında konuşan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, projelere verilecek olan % 50 hibenin kentte tarımının gelişmesine katkı sunacağını belirterek, üretici ve çiftçilerin kendilerine uygun proje hazırlayarak destekten faydalanmalarını istedi.

Aktif olarak çiftçilik ve tarım faaliyetleri sürdürenlere yönelik düzenlenen tanıtım ve bilgilendirme toplantısında, Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Hamit Kale de, başvuruların 19 Şubat’ta son bulacağını belirterek, altyapı projelerinde 3 milyon liralık, ekonomik yatırım projelerinde 14 milyon liralık bütçelere kadar destek verileceğini belirtti.

Kale, Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Tebliği’nin yayımlandığı, başvuruların online yapılabileceği çalışmada, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklendiğini, yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği sağlanacağı ifade etti.

Daha sonra Sulama Destekleri ile bilgi veren Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Murat Türker ise, program kapsamında tarımsal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi, depolanmasının yanı sıra hayvancılık ve su ürünleri, seralar, arıcılık, yenilenebilir enerji kullanımı gibi pek çok konuda yatırımcılara hibe desteği sağlanacağı ifade edildi.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER