Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AZİZ ODABAŞI ANLATIYOR | İşte Diyarbakır OSB’nin yol haritası

AZİZ ODABAŞI (DİYARBAKIR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI)  Öncelikle 2020’nin kentimize, ülkemize ve dünyaya huzur ve refah getirmesini diliyorum. 2020 daha çok çalışacağımız, daha çok üreteceğimiz ve geleceğimize daha çok yatırım yapacağımız bir yıl olsun diliyorum. Ekip arkadaşlarımızla birlikte belirlediğimiz ve benimsediğimiz vizyonumuza uygun çalışma ve faaliyetler yürütüyoruz. Vizyonumuzu bu vesile ile bir kez […]

AZİZ ODABAŞI ANLATIYOR | İşte Diyarbakır OSB’nin yol haritası
  • 13 Ocak 2020 13:37

AZİZ ODABAŞI

(DİYARBAKIR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI) 

Öncelikle 2020’nin kentimize, ülkemize ve dünyaya huzur ve refah getirmesini diliyorum. 2020 daha çok çalışacağımız, daha çok üreteceğimiz ve geleceğimize daha çok yatırım yapacağımız bir yıl olsun diliyorum. Ekip arkadaşlarımızla birlikte belirlediğimiz ve benimsediğimiz vizyonumuza uygun çalışma ve faaliyetler yürütüyoruz. Vizyonumuzu bu vesile ile bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyorum: “Yatırımda, üretimde ve istihdamda bölgemizin ve Ortadoğu’nun en büyük organize sanayi bölgesi olmak”.

ÜRETEN DİYARBAKIR

Diyarbakır OSB Yönetimi olarak 2019 yılı için belirlediğimiz hedeflerimize önemli ölçüde ulaştığımızı ifade edebilirim. Bildiğiniz üzere ülkemiz bir ekonomik dengeleme sürecinden geçiyor. Bazı yatırım alanlarında bir geçici duraksama söz konusu oldu. Ancak Diyarbakır OSB’de başlatılan yatırımlar devam ediyor. 2020’de bitirmeyi planladığımız Arıtma Tesisi Projemiz tüm hızıyla sona doğru yaklaşıyor. Aynı şekilde ilave OSB’lerimiz için alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Bu yatırımlarımızın ara verilmeden devam etmesini sağlayan Bakanlığımız, bu konuda yoğun çaba sarf eden Sayın Valimiz başta olmak üzere tüm ilgili taraflara yönetim olarak teşekkür ediyoruz.

YENİ PROJELER BİZİ HEYECANLANDIRIYOR

OSB yönetimi olarak, proje odaklı çalışmaya özen gösteriyoruz. OSB’de yürütmekte olduğumuz altyapı projelerinin yanı sıra sanayicilerimize ve Diyarbakır ekonomisine katkı sunacak projelere de önem veriyoruz. Yakın zamanda başlattığımız ve işbirliği kuruluşu olarak rol aldığımız Hazır Giyim ve Ev Tekstili Ur-Ge Projesi devam ediyor. Bu proje ile hazır giyim ve ev tekstili alanlarında Diyarbakır’ın ihracatının artmasına katkıda bulunacağımıza inanıyoruz. Bu ve buna benzer projeleri yapmaya devam edeceğiz.

Diyarbakır OSB başta olmak üzere kentimizin diğer alanlarında yeni yatırımların yapılması için bazı çalışmalarımız ve ziyaretlerimiz olacak. Gerek yurtiçinden gerekse yurtdışında yatımcıların kentimizde yatırım yapması için bu yıl daha fazla çaba sarf edeceğiz. Bunun için belirlediğimiz illere ziyaretlerimiz ve görüşmelerimiz olacak.

YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ ALİ İHSAN ÖZDOĞAN OSBÜK YÖNETİMİNDE

Bu yıl yapılan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu genel kurulunda, yönetim kurulu üyemiz Ali İhsan Özdoğan yönetim kuruluna seçildi. Diyarbakır OSB olarak bu durum bizi mutlu ve memnun etmiştir. OSBÜK’ün ülkemizde ve bölgemizde yürüteceği her türlü çalışmayı, biz de Diyarbakır OSB olarak yönetim kurulu üyemize her türlü desteği vererek elimizden geleni yapacağız.

YEREL ÜRETİMİN DESTEKLENMESİ İÇİN TÜM TARAFLARA ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ

Özellikle OSB’mizde üretilen ürünlerin Diyarbakır’da bireysel ve kurumsal düzeyde tüketilmesi için ilgili tüm kesimlere çağrı yapmak istiyoruz. Kent ekonomimizin gelişmesinin birinci basamağının bu olduğuna inanıyoruz. Kendi ürettiğimizi kendimiz tüketmezsek, yurt dışındaki bir alıcı bunu neden tüketsin diye sormamız gerekir. Kendi ürettiğimiz ürüne sahip çıkmamız işsizliği azaltmaya da önemli bir vesile olarak ele alınmalıdır. Bu nedenle sanayi ürünleri başta olmak üzere, yerelde üretilen ürünlerin birincil olarak yerelde tüketilmesi için çeşitli faaliyetlerimiz olacak. Tüm Diyarbakır’ın ve Diyarbakırlıların bu konuya duyarlı davranacağına inanıyoruz.

KURUMSAL KAPASİTEMİZİ ARTIRMAYA DEVAM EDİYORUZ

2020 bizim için çağın gereklerine uygun bir altyapı hazırlama yılı olacak aynı zamanda. Hem sanayicimize daha iyi ve hızlı hizmet vermek için hem de kaynakları daha etkin kullanmak için bazı çalışmalar yürüteceğiz. Yönetim Kurulu olarak bu konuda aldığımız kararlardan biri de dijitalleşmedir. OSB’de yürütülen tüm faaliyetlerin dijital ortama aktarılması, bu platform üzerinden takip edilmesi ve raporlanması önümüzdeki yıl için en önemli hedeflerimizden biridir.

Tüm sanayicilerimizin yararlanabileceği ve ihracat odaklı bir web portalı projemiz var. 2020’de bunu da hayata geçirmeyi planlıyoruz. Tüm sanayicilerimizin bu portala üye olmasını sağlayacağız. Belirlediğimiz hedef ülkelerde bu portalın ve dolayısıyla sanayicilerimizin ürettiği ürünlerin tanıtımını yaparak ihracatın artmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

YENİLİKÇİLİK PLATFORMU

Sayın Valimizin öncülüğünde Diyarbakır’da kurulan Yenilikçilik Platformu’nun üyesiyiz. OSB’de yenilikçilik kültürünün geliştirilmesi için de yeni yılda bazı etkinliklerimizin olacağını ifade etmek isterim.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ

2019 bizim için üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi açısından önemli girişimlerimizin olduğu bir yıldı. Beklediğimiz düzeyde gelişme kaydedemesek de bazı önemli çıktılar elde etiğimizi de söylememiz gerekiyor. Önümüzdeki dönemlerde üniversite-sanayi işbirliğine büyük katkıları olacağına inandığımız bir gelişmeyi paylaşmamız yerinde olacaktır. Diyarbakır OSB, Dicle Üniversitesi Teknokent’e ortak olmuştur. Bu ortaklık üniversite ile işbirliğimizde kaldıraç görevi üstlenecektir. Bu ortaklığın tüm taraflara ve Diyarbakır’a hayırlı olmasını diliyoruz.

Tekraren sizin aracılığınızla 2020’nin kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.