Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Skandal karar! Kayyuma serbest, HDP’li belediyeye yasak! (ÖZEL)

VEYSİ POLAT/ABORİ Elazığ’ın Maden İlçe Kaymakamlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Gezin Köyü’ndeki Hazar Gölü Kampı ve Dinlenme Tesisleri’ni kapatma kararı aldı. Çocukların yaz kampı yaptığı tesise giden jandarma ekipleri tesisin boşaltılmasını isterken, İlçe Kaymakamı Refik Özsoy yerine Maden Kaymakamlığı Yazıişleri Müdür Vekili Veysel Şimşek imzasıyla Büyükşehir Belediyesi’ne de faks yoluyla tebliğ edilen kararda, “3 […]

Skandal karar! Kayyuma serbest, HDP’li belediyeye yasak! (ÖZEL)
  • 14 Temmuz 2019 22:33
  • 14 Temmuz 2019 22:49

VEYSİ POLAT/ABORİ

Elazığ’ın Maden İlçe Kaymakamlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Gezin Köyü’ndeki Hazar Gölü Kampı ve Dinlenme Tesisleri’ni kapatma kararı aldı. Çocukların yaz kampı yaptığı tesise giden jandarma ekipleri tesisin boşaltılmasını isterken, İlçe Kaymakamı Refik Özsoy yerine Maden Kaymakamlığı Yazıişleri Müdür Vekili Veysel Şimşek imzasıyla Büyükşehir Belediyesi’ne de faks yoluyla tebliğ edilen kararda, “3 yıl önce tespit edilen kamptaki eksiklerin giderilmediği, bu nedenle 2017 ve 2018 yıllarında kampın hizmete açılmadığı” ileri sürüldü. Oysa İçişleri Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla, çocuklar için 2017 ve 2018 yılında yaz kampı organize etmiş, bizzat kampa katılmıştı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, geçtiğimiz günlerde çocukların yaz kampını geçirdiği tesisi ziyaret etmişti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TEPKİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı, yazılı açıklama yaparak kampın Maden Kaymakamlığı tarafından kapatıldığını resmen duyurdu. Açıklamada, karara tepki gösterilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Belediye Başkanlığımıza bağlı Hazar Gölü Sosyal Tesisleri’nin 13/07/2019 Cumartesi günü jandarma ekipleri eşliğinde gelen Maden Kaymakamlığı yetkililerince kapatıldığı tesisimizde görevli bekçiye bildirilmiştir.

Hazar Kampı Sosyal Tesislerimizin kapatılmasına dayanak olarak gösterilen Maden Kaymakamlığı yazısı usule aykırı olarak tebliğ edilmemiş ve var olduğu iddia edilen eksiklikler ile ilgili kurumumuza herhangi bir yazı yazılmamıştır. Maden Kaymakamlığı veya Elazığ Valiliği 2016 yılındaki bir yazı ve soruşturmayı gerekçe göstererek 2019 yılında işlem tesis etmişlerdir. Maden Kaymakamlığı’nın bahse konu yazısında tesisin 2017-2018 yılında kullanılmadığı ifade edilmiştir. Ancak, Maden Kaymakamlığı yetkilileri ve Elazığ’daki diğer yetkililer tarafından da iyi bilindiği ve belediye yöneticilerinin sosyal medya hesaplarına da yansıdığı üzere bu tesis Kayyım döneminde de -kapatılma gerekçesi olarak gösterilen eksiklikler ile- kullanılmaya devam edilmiştir. Kayyım döneminde hem yetişkinlere hem de çeşitli vakıflara kullandırılan bu alanla ilgili o dönemde hiçbir eksiklik iddiası öne sürülmemiştir.

“BASKIN YAPAR GİBİ TESİSE GİDİLMİŞTİR”

Belediyemizce 16 Nisan 2019 tarihinden itibaren söz konusu tesisin asli amacı doğrultusunda dezavantajlı çocuklara kullandırılması için yoğun bir çaba gösterilmiştir. Kayyım döneminde yapılmayan bakım ve onarım yapılmış, tesisteki eksiklikler giderilerek yoğun bir emek ve kamu kaynağı kullanılarak tesis elverişli hale getirilmiştir. Ancak, Belediye Eşbaşkanımızın ziyaret ettiği günün hemen ertesinde tatil günü baskın yapar tarzda tesise gidilerek kapatılmasını söylemek ciddiyetten uzak bir yaklaşımdır. Mesai saatini ve yetkilileri beklemeden yapılan bu işlem hukuken sakat bir işlemdir.

“900 ÇOCUK KAMPA GİDECEKTİ, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ”

Bu işlem sebebiyle yaz döneminde tesisten faydalanması planlanan 900’e yakın Diyarbakırlı çocuk hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çocukların hayallerini yıkmak hiç kimsenin hakkı değildir. Çocuklarımızın haklarına sahip çıkmak için belediyemizce hukuka aykırı gerçekleştirilen bu işleme karşı yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açılacağı gibi, hukuka aykırı işlem yapan kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunulacaktır.”

1 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla, 2017 ve 2018 yılında çocuklar için Gezin’deki tesiste kamp organize etmiş; kampa giderek bizzat çocuklarla vakit geçirmişti. Maden Kaymakamlığı ise 2017 ve 2018 yıllarında Gezin’deki tesiste kamp yapılmadığını iddia etmişti.

KAYMAKAMLIK DAHA ÖNCE KULLANILMADI DEDİ AMA…

Maden Kaymakamlığı Yazıişleri Müdür Vekili Veysel Şimşek imzasını taşıyan kararda, oluşturulan bir komisyonun 2016 yılında kampta inceleme yaptığı ve eksikliklerin giderilmesi için belediyeye 10 günlük süre verildiği ifade edildi. Eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle söz konusu tesisin 2017 ve 2018 yaz döneminde kullanılmadığına vurgu yapılan kararda, 2 Temmuz 2019 tarihinde Valilik oluru ile yeniden inceleme yapıldığı ve kampın çocukların ruh ve beden sağlığına uygun olmadığı belirtildi. Tebliğde ayrıca kampta “örgüt propagandasının yapıldığı” iddiası ile ilgili Maden Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma yürüttüğü de hatırlatıldı.

KAYYUM CUMALİ ATİLLA İKİ KEZ KAMP ORGANİZE ETTİ

Maden Kaymakamlığı’nın kararında iddia edilen söz konusu kampın 2017 ve 2018 yılları yaz döneminde kullanılmadığı ifadesinin doğru olmadığı ortaya çıktı. Dönemin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olan kayyum Cumali Atilla’nın 2017 ve 2018 yaz döneminde çocuklar için kamp organize ettiği ve bizzat Gezin Köyü’ndeki tesise gittiği de öğrenildi.