Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

HDP’ye ambargoyu yazan Abori’ye DTSO’dan ambargo!

VEYSİ POLAT/ABORİ Geçen yıl Diyarbakır’da “Birlikte Güçlüyüz” ana sloganıyla Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçimlerine “Yeşil Liste” olarak katılan ve demokratik uygulamaları hayata geçireceği sözünü vererek Yönetim Kurulu’na gelen bazı isimler, HDP’nin “Kent Ekonomik Koordinasyon Toplantıları”na dahil edilmemesini haber yapan Abori’yi hedef aldı. Peki ne oldu da bundan rahatsız olundu? Önce DTSO’dan bazı isimleri […]

HDP’ye ambargoyu yazan Abori’ye DTSO’dan ambargo!
  • 25 Haziran 2019 04:34
  • 25 Haziran 2019 08:26

VEYSİ POLAT/ABORİ

Geçen yıl Diyarbakır’da “Birlikte Güçlüyüz” ana sloganıyla Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçimlerine “Yeşil Liste” olarak katılan ve demokratik uygulamaları hayata geçireceği sözünü vererek Yönetim Kurulu’na gelen bazı isimler, HDP’nin “Kent Ekonomik Koordinasyon Toplantıları”na dahil edilmemesini haber yapan Abori’yi hedef aldı.

Peki ne oldu da bundan rahatsız olundu?

Önce DTSO’dan bazı isimleri rahatsız eden 30 Mayıs 2019 tarihli yayınımızı hatırlatalım;

“Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, AK Partili 3 vekilin dahil edildiği ancak HDP’li 9 vekilin dışlandığı “Kent Ekonomik Koordinasyon Toplantıları”nın, DTSO girişimi ile başlatıldığını ilk kez açıkladı.

DTSO tarafından Demir Otel’de verilen iftar yemeği öncesi kurumun bir yıllık faaliyetlerini anlatan Mehmet Kaya, “Yeşil Liste” olarak seçim öncesi vaat edilen projeleri hayata geçirmek için yoğun çaba içerisinde olduklarını ifade etti. DTSO’ya yeni Hizmet Binası için 17 bin metrekarelik bir alanın belirlendiğini belirten Kaya, yerel marketlerin tek çatı altında toplanması için proje hazırladıklarını ve ulusal zincir marketlerine karşı yerel markaların güçlenmesine katkı sunduklarını söyledi. Mehmet Kaya, DTSO’nun faaliyetlerini anlatırken “Ekonomi kuruluşlar, Diyarbakır Valiliği, özel sektör temsilcisi ve ilin siyasi temsilcilerinin katıldığı Ekonomik Koordinasyon Toplantıları, DTSO’nun girişimi ile başlatıldı” dedi.

“Ekonomik Koordinasyon Toplantıları”nın DTSO girişimi ile başlatıldığı, DTSO Yıllık Faaliyetleri Toplantısı Sunumu Raporu’nda böyle yer aldı.

DAVET EDİLEN GAZETECİLERE SORU SORMA BÖLÜMÜ İPTAL EDİLDİ

Kaya’nın konuşmasının ardından geceyi sunan Genel Sekreter Ferdani Gökdere tarafından “İftar yemeğinden sonra soruları olanlara söz hakkı verileceği” anonsu yapıldı ancak Gökdere, gazeteciler henüz salondayken “Hazirunun çoğunluğunun salondan ayrıldığı” gerekçesiyle bu oturumun iptal edildiğini anons etti.

AK PARTİLİ 3 VEKİL VAR, HDP’Lİ 9 VEKİL NEDEN YOK?

Mehmet Kaya’nın DTSO’nun öncülük ettiğini ifade ettiği “Kent Ekonomik Koordinasyon Toplantıları”, HDP tarafından eleştirilmişti. Diyarbakır’da geçen yıldan bu yana aralarında DTSO, DESOB, DTB, OSB ve DOGÜNSİFED gibi STK kuruluşları ile Büyükşehir Belediyesi, ekonomi alanındaki resmi kurumlar ve AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat’ın katılımıyla Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında “Kent Ekonomik Koordinasyon Toplantıları” başladı.

HDP KAZANDIKTAN SONRA TOPLANTI YAPILMADI

Seçim öncesine kadar belirli periyotlarla yapılan toplantılar dizisi, Büyükşehir Belediyesi’nin HDP tarafından kazanmasından sonra yapılmadı. Önceki toplantılara Büyükşehir Belediye Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Cumali Atilla da katılıyordu.

HDP’DEN “EKSİK BİR PLATFORM” ELEŞTİRİSİ

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Abori’ye yaptığı açıklamada, kentin kalkınma ve istihdam gibi önemli konuların ele alındığı, sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin konuşulduğu bir toplantıda yüzde 65 oy alan HDP’li vekillerin dahil edilmeyerek, platformun siyasi bileşeni olarak salt AK Partili 3 vekilin dahil edilmesini eleştirmişti. Taşçıer, “Bu zirve ilk toplandığı süreçte haberdar olduk. Davet bekledik ancak şu ana kadar bir haber çıkmadı. Kentin tüm dinamiklerinin dahil edildiği zirve diye lanse edilen bu tarz platformlarda halkın yüzde 65 oyunu almış bir partinin 9 vekilini göz ardı edip, iktidar partisinin 3 vekilini dahil etmek demokrasi anlayışına aykırıdır. Kamplaşmanın, ötekileştirmenin kimseye faydası yok. Bu yanlıştan dönülmelidir. Bu platformun bileşenin HDP ayağı eksiktir. Dolayısıyla eksik bir platformdur” diye konuştu.

GERÇEKLERDEN TAVİZ VERMEYİZ!

Yukarıdaki haberden sonra DTSO Basın Birimi, Abori’ye yayın akışını durdurdu….

Ama öncesinde yaşanan bir kaç gelişmeyi de aktaralım;

Başkan Mehmet Kaya, davet edilmediğimiz halde bu toplantıya katıldığımızı iddia etmiş! Davet edilmeden geldiğimizi ispat edin biz sizden özür dileyelim; değilse siz özür dileyecek misiniz?

Davet edileceğimiz iftar yemeğinden bir gün önce Yönetim Kurulu toplantınızda sadece 2 yöneticinizin itirazına rağmen davetliler listesine Abori yazılırken siz başkanlık yapıyordunuz! Neden haber yayınlandıktan bir gün sonra aradığınız kişiyi yanlış enforme edip “Davet etmediğimiz halde” diye bir ifade kullandınız Sayın Başkan?

Bizi bir değil tam üç yetkili isim aradı. (DTSO’daki arkadaşlarınızdan teyit edebilirsiniz)

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim;

Konu bizim oraya davetli olup olmamız meselesi değil. Asıl mesele en küçük bir eleştiriye dahi tahammülsüzlüğünüzdür… Ülke genelinde mevcut iktidar tarafından ötekileştirilen, hedef gösterilen, “hain” ilan edilen HDP’ye, yüzde 70 civarında oy aldığı bir kentte aynı yaklaşımı göstermek Yeşil Liste’nin seçim öncesi anlayışıyla örtüşüyor mu?

HDP’nin haklı eleştirisinden sonra DTSO yöneticileri toplantı organizesinin Valilik tarafından yapıldığını şifahen söyledi ancak durum öyle ise DTSO neden bunu bir başarı olarak Yıllık Faaliyet Raporu’na dahil etti?

Toplumu bilgilendirme, varsa bir yanlışı veya eksikliği dile getirme gibi görevi olan bir yayın kuruluşunun böylesi bir haksızlığı haber yapmasına ambargo uygulamak etik midir?

Abori’ye DTSO’nun mail bilgilendirme ambargosu uygulandığından Meclis üyelerinin haberi var mı?

DTSO ile ilgili onca eksiklikten sadece birini yazdığımız, HDP’ye ambargo getiren oluşumun yapısına dahil etmek için bir çabanız olacak mı?

Son olarak 5 yıldır Diyarbakır’da sadece ekonomi alanında yayın yapan, Türkiye’nin Kürtçe ve Türkçe tek ekonomi dergisi olan Abori’nin tarafsız ve objektif yayınından asla vazgeçmeyeceğini belirtelim.

Siz bir yanlıştan dönün, varsın biz ambargolu kalalım…