DOLAR 18,5813 % -0.25
EURO 18,4444 % 0.38
GRAM ALTIN 1.024,80 % -0,05
ÇEYREK A. 1.675,54 % -0,05
BITCOIN 377.300 0.372
SON DAKİKA
hava 31°
onur ocakbaşı Festival Bellona Yeşil Ambalaj
Google News

Türkiye’nin iş güvenliği markası: İŞGEM

Son Güncelleme :

26 Kasım 2019 - 12:57

Türkiye’nin iş güvenliği markası: İŞGEM

RÖPORTAJ/VEYSİ POLAT

Türkiye’de İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2012 tarihinden hemen sonra İş Güvenliği Ekipmanları Merkezi’ni (İŞGEM) kuran Mehmet Narin, kısa sürede Türkiye’de inanılmaz derecede önemli başarılara imza attı. Profesyonel ekibi ve özgün iş anlayışı ile sektöre nitelik katan Narin, 10 bin çeşit ürünün bulunduğu İŞGEM İş Güvenliği Marketi’nde; kişisel koruyucu donanım, teknik tekstil ve üniforma, arama kurtarma ekipmanları, trafik ve yol güvenliği ekipmanları, yangın güvenliği ekipmanları, kamera güvenlik ve otomasyon sistemleri ile teknik hırdavat malzemelerini, genel toptancı, ithalatçı veya ana distribütör sıfatlarıyla müşterilerinin hizmetine sunuyor.

Merkezi Diyarbakır’da İŞGEM’in Genel Müdürü Mehmet Narin, şirketin kuruluş süreci, faaliyetleri ve geleceğe dair hedeflerini Abori’ye anlattı. Narin’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

*Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Mehmet Narin kimdir?

Dicle Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü ile Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü mezunuyum. İş hayatına girme sürecim neredeyse ilkokul 4.sınıfa dayanır. Profesyonel ticarete ise yaklaşık 20 yıl önce atıldım ve farklı sektörlerde çalıştım. 2002’de Aydora Kültür Sanat Merkezi adı altında sanatsal faaliyetler yürüttüm. 2010’a kadar cafe ve restoran işletmeciliği yaptım. 2012’de de iş sağlığı ve güvenliği işine girdik.

“EN ÇOK ÇEŞİT, EN UYGUN FİYAT EN HIZLI TESLİMAT”

*İŞGEM’i ne zaman kurdunuz?

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yürürlük tarihi olan 2012 tarihinde sektöre girdik. İlk etapta bu daha çok işin danışmanlık ve uzmanlık boyutuyla ilgili bir şeydi. Daha sonra kişisel koruyucu donanım tedariki için 2013’te İŞGEM iş güvenliği ekipmanları merkezini kurduk. İŞGEM markasıyla çıktığımız yolda markamızı “En çok çeşit, en uygun fiyat ve en hızlı teslimat” ilkeleri çerçevesinde ulusal pazarda en prestijli markalar arasına kattık.  Şirketimizin merkezi Diyarbakır’dadır. İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yangın söndürme tüplerinin dolum, bakımı ve üretimini yaptığımız ayrı bir tesisimiz var. Metal İşleri Sanayi Sitesi’nde 500 metrekare kapalı alana sahip orta ölçekli bir fabrika niteliğindeki tesisimizde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bu tesisimizde genel olarak İŞGEM’in lojistik depolama ve aktarma işleri aynı zamanda üretim faaliyetini de TSE/HYB belgeli olarak gerçekleştiriyoruz.

*Yatırım miktarınız nedir ve kaç kişiyi istihdam ediyorsunuz?

Dolaylı istihdamı da hesaba kattığımızda yüzlerce insana alan açtığımızı ve istihdam vesilesi olduğumuzu söyleyebiliriz. Ancak şirket merkezimizde farklı birimlerde toplamda 20 çalışanımız var. Büyük bir sektörün öncü konumundaki bir parçası olmamız dolayısıyla sürekli olarak yatırım miktarımız artmakla birlikte toplamda 10 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımımız oldu. Ağırlıklı olarak trafik ve yol güvenliği işleri, kişisel koruyucu donanım, teknik tekstil dediğimiz itfaiyeci elbiseleri(yanmaz kıyafet) ve teknik hırdavat gibi konularda ana tedarikçi veya ana bayilik misyonuyla faaliyet yürütüyoruz. Bayilerimiz 10 ilde var. 81 ilde alt satış noktalarımız bulunmaktadır. Genellikle resmi kurumların tedarik hizmetlerini yapmakla birlikte her sektörden işletme ve müşteri grubuna hitap etmekteyiz.

“TÜRKİYE’YE, DİYARBAKIR’DAN BİR İŞ GÜVENLİĞİ MARKASI KAZANDIRDIK”

*Yola çıkarken İŞGEM’in bu kadar büyüyeceğini öngördünüz mü?

Tabi ticari tecrübelerimizin ışığında öngörülerimiz oldu ama öncelikli hedefimiz kentimiz Diyarbakır’da birinci konumda bir tedarik merkezi olmaktı. Ancak sürekli gelişim ilkemizin pratikte iyi bir işletme, daima vizyonu yükselen bir marka yaratma hedefimiz için ortaya koyduğumuz nitelikli çalışmalar neticesinde ortaya çıkan tablo beklentilerimizin ötesine taştı diyebiliriz. Markamız İŞGEM’in önce bölgeye daha sonra Türkiye geneline yayılmasının önemli avantajlarından biride bu sektörde ilkler arasında olmamızdı. İstikrarlı ve ilkeli adımlarımız bize ulusal pazarda olan büyük tedarikçilerin ana bayiliklerini getirdi. Ulusal pazardaki bayilikleri alınca bu kez uluslararası piyasaya girme ve sektörde daha büyük söz sahibi olma fırsatları getirdi. Mevcut durumda ilk defa Türkiye’ye, Diyarbakır’dan bir iş güvenliği markası kazandırdık. Pazarda yayılma politikamız deyim yerinde ise yerelden evrensele şeklinde gelişti.

*Bir işletme neden İŞGEM’i tercih etmeli?

Aslında birçok nedeni sıralayabiliriz. İşin temelinden gelmeyiz. Hem ücretsiz danışmanlık, hem de en uygun fiyat garantisi ve profesyonel ekibimizle uygulama hizmeti veriyoruz. İşletmeler genellikle işyerlerindeki risk faktörlerinin tespiti için iş güvenliği uzmanlarından danışmanlık hizmetleri alır ve bunun için ekstra ücret verir. Ama biz bu risklerin neler olduğunu ücretsiz bir şekilde belirliyoruz. Bu riskleri azaltmaya ve daha uzun vadede riskleri sıfıra indirmeye yönelik politikalar belirliyoruz. Beraberinde uygulanmasını sağlıyoruz. Bu durumda siz uzman bir yerden profesyonel bir danışmanlık hizmeti alıyorsunuz. Bunun için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Aynı zamanda toptancı vasfıyla bu işi yürüttüğümüz için uygun fiyatlarla malzeme tedariki sağlıyoruz. Sonrasında yine uzmanlarımızla iş yerinizde uygulama hizmeti veriliyor. Uygun işe uygun çözüm sağlamış oluyoruz.

Standart dışı ürün satmıyoruz!

Örneğin, 2018 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlenen firmamızın portföyünde bulunan yaklaşık 10 bin kalem ürünün içinde standart dışı tek bir ürüne rastlamamıştır. Öncellikle bilinçli müşteri profilinin oluşturulması açısından sürekli eğitim ve bilgilendirme toplantıları, fabrika ve kurum ziyaretleri yapmaktayız; yine talep gelmesi durumunda üniversitelerde ücretsiz olarak konferanslar düzenleyebilmekteyiz.

*İş güvenliği ile ilgili yasada mevzuatlar çok açık olmasına rağmen bu işi merdiven altı yapan işletmeler de var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

İş güvenliğinin temel amacı insan yaşamının kalitesinin arttırılmasıdır. Bu yönden baktığımızda en çok denetlenmesi gereken sektör iş güvenliği sektörüdür. Ama ne yazık ki yaşanan iş kazaları sonuç raporlarına baktığımızda ya kişisel koruyucu donanımın hiç kullanılmaması ya da kullanıldığı halde uygun niteliklere sahip olmaması dolayısıyla yaralanmalı hatta ölümlü iş kazalarına neden olduğunu görüyoruz. En büyük beklentimiz devletimizin bu alandaki denetim mekanizmalarını harekete geçirerek uygun niteliklere sahip Avrupa standartlarında malzemelerin imalat ve satışının sağlanması yönünde gerekli tedbirlerin alınmasıdır.

İŞGEM’den bir ilk; İş Güvenliği İçin Yanınızdayız Projesi

Türkiye’de ilk defa İŞGEM İş Güvenliği tarafından hayata geçirilen “İş Güvenliği İçin Yanınızdayız” projesi ile 5 yılda 100 bin işçiye eğitim verilmesi hedefleniyor. “2019 İstanbul Uluslararası Hırdavat Fuarı”nda lansmanı yapılan İŞGEM DEMOVAN Stüdyo Araç, il il gezerek işletmelere iş güvenliği hakkında önemli bilgiler veriyor. İŞGEM İş Güvenliği Genel Müdürü Mehmet Narin, hedeflerinin çalışma alanlarında, yaralanmaları en aza indiren, daha güvenli ve verimli bir iş ortamı sağlayan kalıcı bir güvenlik kültürü oluşturulmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi. Narin, her hayatın çok değerli olduğuna vurgu yaparak, “Çalışanların en iyi uygulamalar konusunda tutarlı bir eğitim almalarını ve güvenlik prosedürlerini ihmal etmenin getireceği sonuçları anlamalarını sağlamak istiyoruz. ‘İş Güvenliği İçin Yanınızdayız’ projesiyle olabildiğince çok iş sağlığı ve güvenliği müdürü, uzmanı ve işçiye ulaşmayı ve bu konu hakkındaki farkındalığı arttırmayı hedefliyoruz. İşverenlere ‘risk alma, önlem al’ ilkesiyle hareket etmenin faydalarını anlatıyoruz.”