Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Erbil TSO Başkanı: Bölge TSO’ları ile ticari ilişkilerimiz daha da güçlenecek

  Röportaj HANGÜL ÖZBEY 25 bin üyesi bulunan Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’nın Başkanı Dara Celil El Hayat, Erbil’de yatırım yapmak isteyenlere her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını söyledi. DTSO ve BATSO ile imzaladıkları ticari işbirliği protokolünün önemine dikkat çeken Dara Celil El Hayat, “Protokollerimiz dayanışma ve yardımlaşma üzerine kurulu. Fuarlara davet edecek ve edileceğiz. […]

Erbil TSO Başkanı: Bölge TSO’ları ile ticari ilişkilerimiz daha da güçlenecek
  • 12 Mart 2019 23:40
  • 13 Mart 2019 05:48

 

Röportaj HANGÜL ÖZBEY

25 bin üyesi bulunan Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’nın Başkanı Dara Celil El Hayat, Erbil’de yatırım yapmak isteyenlere her türlü kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını söyledi. DTSO ve BATSO ile imzaladıkları ticari işbirliği protokolünün önemine dikkat çeken Dara Celil El Hayat, “Protokollerimiz dayanışma ve yardımlaşma üzerine kurulu. Fuarlara davet edecek ve edileceğiz. İş insanları daha fazla diyalog içerisinde olacak. Böylelikle ticari ilişkilerimiz daha çok gelişecek” dedi.

Batman ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odaları, 25 Kasım 2018 tarihinde Federal Kürt Bölgesi’ne gerçekleştirdikleri ziyareti çerçevesinde Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’yla bir iş birliği protokolü imzaladı. Taraflar arasında önceden hazırlanan ve Erbil-Diyarbakır-Batman arasındaki iş birliğini arttırmayı hedefleyen protokolün imza törenine Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Demir, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Erbil Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dara Celil El Hayat ile Türkiye’den gelen 100’e yakın iş insanı katıldı. Dergimiz Aborî’ye ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erbil Ticaret Odası Başkanı Dara Celil  El Hayat, ticari ilişkilerin geliştirilmesinin her alanda olumlu bir etki yaratacağına dikkat çekti. El Hayat’a yönelttiğimiz sorular ve cevapları şöyle:

*Öncelikle odanızı biraz tanıyabilir miyiz?

Erbil Ticaret Odası, 1966 yılında kuruldu. Erbil, Duhok, Süleymaniye –Kürdistan Bölgesi- Federasyonumuz var. Aynı zamanda Irak ticaret odalarına da üyeyiz. Başkan Yardımcısı görevini yürütmekteyiz. Sadece Erbil’de 25 bin üyemiz var. En fazla Türkiye, Arap ülkeleri, İran ve bölge devletleriyle ilişkilerimiz var. Hepsine elimizden geldiğince kolaylık sağlamaya çalışıyoruz.  

*DTSO ve BATSO ile imzaladığınız işbirliği protokolü hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu protokol ile ne tür ortaklıklar sağlanacak ve Federal Kürt Bölgesi’ne ne tür etkileri olacak?

İşbirliği protokolleri imzaladık. Bu protokollerde fuarlarda birlikte yer almak, iş insanlarına yardımcı olmak gibi konular ele alındı. Oda olarak herkesle dostluk kurmak istiyoruz. Biz de en yakın sürede, tahminen yeni yılda onlara iade-i ziyarette bulunmayı düşünüyoruz. Kürdistan illeri olarak birlikte gideceğiz.  

*IŞİD saldırıları ve referandum süreci, Türkiye ile ilişkilerinizi nasıl etkiledi?

IŞİD saldırıları, tüm komşularımızla ilişkilerimizi olumsuz yönde etkiledi. Fakat bu tür ziyaretlerle bu etkileri aşmaya çalışmaktayız. Türkiye eskiden beri en iyi ticari ilişki geliştirdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Saldırılar nedeniyle petrol fiyatlarında düşüş meydana geldi. Ekonomik ve sosyal açıdan çok zorlandık. Büyük bir kriz yaşadık ama şu an onu aşmaktayız.

*Türkiye’nin sınır kapısında yaptığı son düzenlemelerle yaşanan kolaylıkları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Sınırda insanların mağdur olmasını istemiyoruz. Daha önce sınırda oluşan uzun kuyruklar ticareti olumsuz yönde etkilerken, şimdi bekleme süresinin azalmasıyla birlikte bu sorun ortadan kalktı. Öte yandan Irak hükümetinin Bağdat’ın girişinde kurduğu ikinci gümrük kapısı, ticaretimizi olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle Türk malları için kötü olur bu durum. Bu konuda Erbil ve Bağdat’ta bizim için negatif sonuçlar yaratır. Bunun iptali için hükümetimiz merkezi hükümetle görüşmelerde bulunduk; olumlu bir sonuç almayı umuyoruz.

*Türkiye’deki ekonomik krizin size yansıması oldu mu?

Bize gelen mal, dolarla geliyor. Doların yükselmesiyle, malın fiyatı bize daha ucuza geliyor. Yani bu durumdan istifade ediyoruz.

*Bölgenizde hangi alanlarda üretim yapılıyor?

Daha çok inşaat alanında üretim var.

*İmzalanan protokollerin içeriğine ilişkin bilgi verebilir misiniz?

Protokollerimiz dostluk üzerine kuruludur. Dayanışma ve yardımlaşma üzerine kurulu. Fuarlara davet edecek ve edileceğiz. İş insanları daha fazla diyalog içerisinde olacak. Böylelikle ticari ilişkilerimiz daha çok gelişecek.

*Burada yatırım yapmak isteyen iş insanlarına çağrınız var mı?

Gelsinler burada yatırım yapsınlar, biz onlara elimizden gelen her türlü desteği sunarız. Biz, Erbil’de fabrikalar yapılsın istiyoruz. Her şey dışarıdan gelirse nasıl gelişir burası? Olmaz. Burada üretim olsun diyoruz, bunun için her türlü desteği sunmaya hazırız ve buna çok ihtiyacımız var.