Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

“Batman’da rafinerlerin kapatılmasına sessiz kalamayız”

  Röportaj VEYSİ POLAT Batman’da ikinci kez ard arda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevine seçilen Abdülkadir Demir, şu ana kadar hayata geçirdikleri projeleri, kent ekonomisini ve Duhok, Erbil ve Süleymaniye TSO’lar ile imzaladıkları ticari işbirliği anlaşmalarını Abori’ye değerlendirdi. Sayın Demir’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle: *Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 1964 Batman/Gercüş doğumluyum. Evli […]

“Batman’da rafinerlerin kapatılmasına sessiz kalamayız”
  • 13 Mart 2019 00:08
  • 13 Mart 2019 05:40

 

Röportaj VEYSİ POLAT

Batman’da ikinci kez ard arda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevine seçilen Abdülkadir Demir, şu ana kadar hayata geçirdikleri projeleri, kent ekonomisini ve Duhok, Erbil ve Süleymaniye TSO’lar ile imzaladıkları ticari işbirliği anlaşmalarını Abori’ye değerlendirdi. Sayın Demir’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

*Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1964 Batman/Gercüş doğumluyum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. İki dönem il genel meclis başkanlığı, ikinci dönemdir de Batman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktayım.

*Göreve geldikten sonra hangi projeleri hayata geçirdiniz?

Geçen dönem seçildiğimizde “Batman TSO’nun hak ettiği yerde olmadığını, bunu değiştirmek için neler yapılabilir?” sorusunu baz alarak bir yol çizdik. Özellikle üyelerimizin talebi üzerine yaptığımız ilk değişiklik şu oldu; müteahhitlere verilen belgelerden alınan harç ücretini kaldırdık. Türkiye’de bunu yapan tek odayız. Bu belgeler odaya ciddi anlamda getirisi vardı. 45 yıldır BATSO’nun geldiği en iyi bir mekandayız şu anda. Daha önce bir dükkanın asma katında hizmet veriyordu. Bu Batman’a yakışan bir durum değildi. TÜSİAD yönetiminin Batman’a geldiği gün çok üzülmüştüm. Çünkü onları odaya davet edemedim. Bir hizmet binası şarttı ve bunu yaptık. Türkiye’nin en iyi koşullarına sahip BATSO var. Batman TSO  TOBB’da hep son sıralardaydı. İddia ediyorum biz elektronik belgeye geçtiğimiz dönemde TOBB henüz geçmemişti. Sayın başkanımızı elektronik belge açılışına davet ettiğimde verdiği tepki şuydu; Batman mı? TOBB’un 15 yönetim kurulu üyesi ve başkanı ilk kez bir kente gitmiştir. O da Batman’dır. En iyi Web sayfası ve sayfa üzerinden üyelerini en iyi bilgilendiren TSO olarak ödül aldık. Türkiye tarihinde bu da bir ilktir.

*Yeni dönemde ne tür projeleriniz var?

TOBB özellikle çevre ülkelere temsilcilikler açsın talebinde bulunduk. İthalat ve ihracat nasıl yapılır? Yerinde uzmanlar tarafından raporlar hazırlansın, TOBB ile paylaşılsın. TOBB bizi bilgilendirsin, biz de üyelerimizi. Eğer bu olmazsa bölgesel olarak düşünüyoruz dedik.  DTSO Başkanı ile de görüştük. Bu konuda hemfikiriz. Zaten bu fikirden sonra DTSO ve üyelerimizle birlikte Irak Kürt bölgesine gezi düzenledik.

“SÜLEYMANİ’YE PAZARINA GİREBİLİRİZ”

*Bölge açısından DTSO ile birlikte bir ilke imza attınız. Üç kentin (Duhok, Erbil, Süleymaniye)TSO ile ticari anlaşma imzaladınız. Bu anlaşma ne anlama geliyor? Batman’a getirisi ne olacak?

DTSO ve Irak Kürdistan’ı ile geniş kapsamlı plan yaptık. Fuara katıldık, başkonsolosluğu, Valileri ve Oda başkanlarını ziyaret ettik. İki komşu ülke karşılıklı ne yapabiliriz? bunu konuştuk. Irak Kürdistanı’na gidince kendimizi Antep’te, Batman’da, Muş’ta hissediyoruz. Türkiye’de Kürt var; Irak’ta Kürt var, Türkiye’de Arap var; Irak’ta Arap var, Türkiye’de Türk var; Irak’ta Türk var. Kim giderse gitsin oraya kendi lisanıyla konuşuyor. Kültüre baktığımızda aynı kültürü paylaşıyoruz. Bu yüzden bizim orayla ticaretimiz zor değil. Süleymaniye ile ticaret konusunda sanki mesafeliyiz. Süleymaniye ticaretinin yüzde 80’ini İran’la yapıyor. Yüzde 20’sini Türkiye ile yapıyor. Duhok ve Erbil ise ticaretinin yüzde 80’ini Türkiye ile yüzde 20’sini İran’la yapıyor. Komşuluk avantajını kullanmışlar. Biz bunun önüne geçebiliriz. Çünkü Türkiye’nin ürünleri orada ciddi manada tutuluyor. Bu anlamda Süleymaniye’nin pazarına inmemiz gerekiyor. Pazara İran’dan daha çok hakim olmamız gerekiyor.

*Anlaşmaların yansımaları neler olacak?

Görüşmeleri zamanlama olarak fuara denk getirmiştik. Onların adına üzülerek söylüyorum; fuar dedikleri bizim semt pazarımız gibi bir şey. Türkiye’de bir tek firma vardı. Bu da bizim ihmalimizin bir kanıtıdır. Süleymaniye’de özelikle şöyle bir talepleri var; Türkiye- Süleymaniye uçak seferleri olsun. Belki de Erbil’deki ticaretin sıcaklığının sebebi de uçak seferlerinin olmasıdır. Süleymaniye’ye uçak seferleri açabilirsek eminim onlarda Erbil gibi, Zaho gibi, Duhok gibi Türkiye’yi tercih ederler. İran’ın ekonomik şartlarını göz önüne alırsak şuan Türkiye olarak krizi fırsata çevirebiliriz. Süleymaniye pazarına hakim olabiliriz. Bunu yapmamız gerekiyor.

Ticaret odası başkanlarıyla, yönetim kurulu üyeleri ve iş adamlarıyla görüşmeler yaptık. Onları buraya davet ettik.

Bölgesel de olmazsa biz BATSO olarak en azından Irak, Suriye ve İran komşu ülkelerine bir temsilcilik açmak, bu temsilcilik vesilesiyle oradan ne ihraç edip ne ithal edebiliriz bunu değerlendirmek. Oradaki uzmanlarımız araştırma yapıp bizi bilgilendirecek. Biz de Oda olarak meslek komitelerini bilgilendireceğiz. Böyle bir hedefim var. Bu uygulama ihracat bakımından ciddi bir artış sağlayacaktır. Bugün ülkenin de ihtiyacı olan şeyler; istihdam, ihracat ve üretimdir. Bu konuda biz BATSO olarak üstümüze düşenin fazlasını yapabiliriz.

“ERBİL’İ LOJİSTİK ÜS YAPABİLİRİZ”

*Bu proje geçen ay yaptığınız görüşmelerden bağımsız mı?

Tabi ki. Hatta Neçirvan Barzani’nin görüşmeler sırasında söylediği bir söz çok hoşuma gitmişti. Neden sadece Duhok, Erbil, Süleymaniye illeri olsun ki; Musul, Bağdat, Basra neden olmasın demişti. Açılın demişti. Belki Erbil’i lojistik üs yapabiliriz. Onun ötesine geçebiliriz ve geçmemiz de lazım. Biz Türkiye olarak o pazara girmeyi başarırsak ve hakim olursak zaten alıcı gelir. Türkiye olarak Erbil’i üs yapıp tüm Irak’a girmemiz gerekiyor.

“ORGANİK TARIMI GELİŞTİRECEĞİZ”

*Petrol kenti Batman’ın kalkınması için başka projeleriniz var mı?

Topraklarımız çok verimli. Tekstille birlikte organik tarım, organik tarıma dayalı sanayi büyük bir istihdam kaynağı olacaktır. Avrupa’ya kurutulmuş organik malzeme göndereceğiz. Bunu ufak tefek yapan birkaç ilimiz var. Ama biz bunu daha profesyonel yapacağız. Avrupalı tarladan aldığı malzemeyi kameradan görebilecek. Hangi tarlayı nasıl sürüyoruz? Uygulanan işlemler neler? Alıcı bunları görebilecek.

Sason çileği üretenlere destek verdik. Bugün Amerika’ya kadar çilek satıyoruz. Coğrafik işaretler için müracaatımız var. Bunun yanında Gercüş üzümü var. Organik tarım Batman için vazgeçilmez olmalı.

*Son ekonomik krizin kente yansıması nasıl oldu?

Bundan kısa bir süre önce yine sizinle yaptığımız bir röportajda; ‘Batman tekstille işsizliği önleyecek’ demiştim. Batman’da şuan 20 bin civarında tekstilde çalışan işçi var. Asgari ücret üzerinden hesaplarsak eski parayla Batman’a her ay 30 trilyon sıcak para giriyor. Bu çok ciddi bir rakamdır. Potansiyeli olan gençlerimize istihdam sağlıyoruz. Bu paralar da yerele gidiyor. Batman bu kriz sürecini en az hisseden il olmuştur. Bunun sebebi tekstil ve sıcak paradır. Bunun yanında ikinci bir lokomotif Tüpraş’tır. Binlerce kamyoncu geçimini buradan sağlıyor. Kapatılması her ne kadar gündemde olsa da buna müsaade etmeyeceğiz. Kapatılırsa binlerce kamyoncu iflas edecek. Binlerce insan mağdur olacak ve evine ekmek götüremeyecek. Zarar etmişse devlete iade etsin. Devlet tekrar işletmeli. Çünkü halkın ihtiyacı var. Her rafineri kapatılacaksa evet susarız. Ama sadece Batman’ı kapatacağız derlerse bunu kabul edemeyiz.