Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Doğu’nun Kapadokyası: Vanadokya

Haber Abori Van’ın Başkale İlçesi’ne 33 kilometre uzaklıkta bulunan Yavuzlar Köyü’nde volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri baca görünümlü yapılar, Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ndeki Kapadokya’yı aratmıyor. Yöre halkı tarafından “Vanadokya” olarak adlandırılan ve her yıl özellikle yaz mevsiminde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan peri bacaları, son yıllarda […]

Doğu’nun Kapadokyası: Vanadokya
  • 25 Nisan 2019 02:55
  • 29 Nisan 2019 02:48

Haber Abori

Van’ın Başkale İlçesi’ne 33 kilometre uzaklıkta bulunan Yavuzlar Köyü’nde volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri baca görünümlü yapılar, Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’ndeki Kapadokya’yı aratmıyor.

Yöre halkı tarafından “Vanadokya” olarak adlandırılan ve her yıl özellikle yaz mevsiminde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan peri bacaları, son yıllarda yağışların etkisiyle ortaya çıkan, metrelerce uzunluktaki çok sayıda tünel ve mağarayla da dikkatleri çekiyor.

Vanadokya Peri Bacaları yaklaşık 17 bin peribacasını barındırıyor. 20 kilometrelik bir alanda yayılan peribacalarının yanında 35 mağara ve 12 oyma evi bulunuyor.