“Yeni vergi kanunu bütçe açığını kapatmayacak” « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

“Yeni vergi kanunu bütçe açığını kapatmayacak”

Bu haber 04 Kasım 2019 - 0:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.

Kanun teklifi, dijital hizmet vergisinin yanı sıra konaklama vergisi, değerli konut vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeriyor.

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, yeni vergi düzenlemeleri ve beraberinde getirdiklerini Twitter hesabından yorumladı. Dijital hizmet sunanlardan, beyaz yaka çalışanlarına, lüks evi olanlardan, otelde konaklayanlara hatta şirketine araba alan ya da kiralayanlara kadar herkesin söz konusu vergilerden payını alacağını söyleyen Demirtaş, vergilerin bütçe açığı yüzünden geldiğini, yönetimin gelirinden çok daha fazlasını harcadığı için bu vergiler ile karşı karşıya kalındığını ifade etti.

“Ekstra vergilerin yoksul insanların üzerindeki yükü indirmesi planlanıyorsa asgari ücretten kesilen verginin kesilmemesi lazım. Ama o yönde bir değişiklik yok. Çünkü bu vergiler yoksulun yükünü hafifletmek için değil, bütçe açığına para bulmak için geliyor” tespiti yapan Demirtaş, söz konusu vergilerin, Türkiye’nin bir aylık bütçe açığını kapatacak parayı bile yaratamayacağını, zararlarının katkılarının çok daha ötesinde olabileceğini vurguladı.

Yeni vergilerin ekonomik sıkıntılara çözüm olamayacağını söyleyen Demirtaş, TBMM’den geçen pakette onayladığı tek verginin dijital hizmet veren şirketlere gelen yüzde 7,5 oranındaki verginin olduğunu söyledi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN