Van’da korkulan oldu « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Van’da korkulan oldu

Bu haber 20 Nisan 2020 - 0:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Van’ın Başkale İlçesi’ne bağlı Örmetaş Mahallesi’nde koronavirüs vakalarını gizlediği için Muhtar Mikail Duman görevden alınırken, yeni çalışmalarda 22 olan Covid-19 pozitif sayısı 44’e çıktı. Mahalle, Sağlık Bakanlığı’nca “özel çalışma alanı” ilan edildi.

Başkale’ye bağlı 90 hane ve 900 nüfuslu Örmetaş Mahallesi, İstanbul’dan gelen bir kişide koronavirüs görülmesi üzerine 7 Nisan günü, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı. Karantina süreci devam ederken, sağlık ekipleri mahallede geniş çaplı tarama başlattı. Ancak mahalleye İstanbul’dan gelen başka vatandaşların da olduğu, bu vatandaşlarla ilgili Muhtar Mikail Duman’ın karantinanın kaldırılması için yetkililere bilgi vermediği belirlendi. Bu bilgi üzerine harekete geçildi. Yapılan çalışmalar ile İstanbul’dan gelenler, sağlık ekipleri ve güvenlik güçlerince tespit edildi. Yapılan testler sonucunda daha önce 23 olan koronavirüs vaka sayısı yapılan son çalışmayla 44’e yükseldi.

Van Valiliği, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İstanbul´dan 7 Nisan 2020´de Van’a gelen ve ikamet ettiği Başkale İlçesi Örmetaş Mahallesi´ne giden 1 kişide koronavirüs tespit edilmesi üzerine, mahalle hıfzıssıhha kurulu tarafından karantinaya alınmıştı. Ancak İstanbul´dan gelen başka şahısların da olduğu ve mahalle Muhtarı Mikail Duman tarafından gizlendiği belirlenince mahallede çalışmalar yoğunlaştırıldı. Önceki gün yapılan testler sonrası vaka sayısı toplamda 23 olunca mahalle özel çalışma alanı haline getirildi. Özel sağlık ekipleri mobil araçlar ve çadırlar kurarak 90 hane 900 nüfuslu mahallenin tamamında yeniden tarama çalışması başlattı. Dün 200 kişiye yapılan koronavirüs testlerinde 21 kişinin daha sonuçları pozitif çıktı. Son vakalar ile birlikte mahalledeki koronavirüs vaka sayı 44’e yükseldi” denildi.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.