Tigris’ten “Çifte maaş” haberine ihtar mektubu gönderen belediyeye salvolar! « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Tigris’ten “Çifte maaş” haberine ihtar mektubu gönderen belediyeye salvolar!

Bu haber 03 Şubat 2021 - 12:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tigris Gazetesi’nin “Kayyumun çifte maaşlı bürokratları” başlığı ile yaptığı haber kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, avukatı aracılığıyla gazeteye ihtarname gönderdi. İhtar mektubunda haberin internet sitesi yayından kaldırılması ve düzeltme açıklamasının aynen yayınlanması istendi. Tigris Gazetesi ise ihtar mektubundaki savunmayı yayınladı ve iddialarını bir adım daha öteye taşıdı. Tigris’in manşetten verdiği haberde, kent dışından ataması yapılan  ve çifte maaş alan 17 ismin yanında, yakın akrabalara dair listenin de ellerinde olduğu ifade edildi.

Tigris’te yer alan haber şöyle:

“Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Avukatından noter kanalıyla ‘ihtar’, ‘mektup’ gibi bir şey geldi. Konu: ‘Kayyum’un çifte maaşlı bürokratları’ başlıklı haberimizle ilgili. Haberde gerçeğe aykırı beyan ve çarpıtmalar yapıldığı, kendilerinin verdiği cevap ve düzeltme metninin aynen yayınlanmasını istemişler.Hemen başlayalım, cevaba.

Büyükşehir avukatı,

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu’nun göreve başladıktan sonra, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan 30’dan fazla üst düzey yöneticiden sadece 9 tanesinin atamasını yapmıştır.

Tigris

Üst düzey yöneticilerinin çoğunluğu kurum çalışanı ve Diyarbakırlı” demişler. 9 değil 17 kişi. Bizim yayınladığımız haberde atanan üst düzey yönetici sayısı, daire başkanlıkları ile birlikte 17 kişi olarak telaffuz edilmiş, yani sayı 9 değil, 17 kişi.  ( Sözleşmeli personel olarak işe alınan eş ve çocuklara ilişkin haberimizi de hala yazmamışız).**‘

Diyarbakırlıların diğer şehirlerde görev yapması ne kadar meşru bir hak ise, başka şehirlerde doğan insanların Diyarbakır’da görev yapması eşit yurttaşlık hakkıdır’ diye cevap yazmış avukat.Biz ne diyoruz;Sanki biz haberimizde ayrımcılık yapmışız imajı verilmiş. Diyarbakır’da 80 ilden insan var ve farklı alanlarda çalışıyor. Cumhuriyet tarihinden beride bu böyle oldu, hiçbir Diyarbakırlı da buna itiraz etmedi. Karadeniz’den gelip 2’inci 3’üncü nesil Diyarbakırlı olanlar var, onlarla aile gibiyiz. Bizim itirazımız; getirdiklerinize değil, İtirazımız, Diyarbakır’da ikamet etmelerine de değil. Verdiğiniz 3-5 maaşa, yani çifte maaşlara, yönetim kurulu üyeliklerinedir.

Büyükşehir avukatı

Şirket ve kuruluşlara, yönetim kurulu üyeliklerine ödenen ücretlere itiraz etmiyor. 2019 yılında belirlenmiş ücretler olduğunu, yasal mevzuata uygun olduğunu anlatıyor. Başkaları belirlemiş, biz ödüyoruz’ diyor adeta.

Tigris

Kışkırtıcı değil, toparlayıcıyız. Bizim cevabımız;Cumali Atilla zamanında sembolik rakamlar ödeniyordu, 3-5 yönetim kurulu üyeliği, 3-5 maaş ödemesi yoktu. Sonra, HDP’li belediye başkanı döneminde yönetim kurulu üyeliklerine ödenen 7 bin 500 liraydı. Kamudan ya da daire başkanlarından yönetim kurulu üyesi yapılan, ödenen birkaç maaş yoktu. (konuya hâkimiz sayın avukat)Aslında, kulak tersten gösterilip, bir şekilde çifte maaş ödemesi kabul ediliyor, bu cevabi yazıda.Şimdi; bizim bu haberle kışkırtılıcılık yaptığımız, kamuoyunu belediyeye karşı yönlendirdiğimiz iddiası da var Belediyenin itiraz dilekçesinde. Bunun takdirini de kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. 60 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan Gazetemiz kuruluşundan bu yana kentin menfaatlerini korumuştur, korumaya da devam edecektir.Kaldığınız süre içinde, sizden öncekilerde olduğu gibi iyi, güzel işler yaptığınız sürece kalbimizde olursunuz, yanınızda oluruz, destekçiniz oluruz. Vatanın Milletin hayrına olan her şeyde yanınızdayız. Vatan’ın Milletin yararına olmayan hiçbir şeyde yakın durmayız, eleştirilerimizi de yaparız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.