Son seçimde 5 milyon 866 bin 309 oy alan HDP’ye kapatma davası « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Son seçimde 5 milyon 866 bin 309 oy alan HDP’ye kapatma davası

Bu haber 17 Mart 2021 - 19:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) dava açtı.

HDP üyelerinin “beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları” öne sürülen iddianame, AYM’ye gönderildi.

DEVLET BAHÇELİ YARGITAY’A ÇAĞRI YAPMIŞTI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yargıtay’a HDP’nin kapatılması yönünde çağrı yapmış, aksi taktirde partisi tarafından “gereğini yapacaklarını” belirtmişti. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise MHP lideri Devlet Bahçeli’ye ise şu yanıtı vermişti:

“Bugün de HDP şahsında Kürt halkının iradesini, bütün ezilenlerin sözünü boğmak isteyenlere cevabımız şudur: Dönüp tarihe iyi bakın, tarihin aynasına bakmayı bilenler bizlerin bu saldırı dalgasından, bu istibdat karanlığından daha da güçlü çıkacağımızı çok iyi göreceklerdir. İktidarın küçük ortağı yine kapatma tehditlerini dolamış ağzına.

Herhalde kendilerinin yolunu açmak için tek çarelerinin olduğunu biliyorlar, o da bizi kapatmak. Ama söylüyoruz tekrar, bizi kapatma çabası onları daha küçültecek. Bizleri daha da büyütecektir. Korkmaya devam etsinler. HDP umutla, kararlılıkla inançla yürüyor. Büyüyerek bu yolu yürümeye devam edecek ve çok geç olmadan bu ülkenin yönetimine ortak olacaktır. Bunu böyle bilsinler.”

tokat escort

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.