Rojbaş UNESCO! « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Rojbaş UNESCO!

Bu haber 07 Temmuz 2019 - 0:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VEYSİ POLAT/ABORİ

4 yıl önce yaşanan hendek ve barikat olaylarında Diyarbakır’ın Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi Sur İlçesi’nin yıkımına sessiz kalan UNESCO’dan gecikmiş bir çağrı geldi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 43. Dünya Miras Komitesi toplantısı düzenlendi. Toplantı öncesi UNESCO’nun yayımladığı raporda, Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı’yla ilgili koruma çalışmalarına ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

2015’te başlayan çatışmalı süreçte Suriçi’nde birçok binanın ağır hasar gördüğüne dikkat çekilen raporda Dünya Miras Merkezi’nin görüşlerine yer verildi. Raporda, Türkiye’nin Sur ve çevresinde yapılacak restorasyon çalışmalarına ilişkin UNESCO’ya raporlar sunulmuş olsa da, çalışmalara kurumun Reaktif İzleme Misyonu’nun inceleme yapmadan başlanmış olmasının ‘üzücü’ olduğu eleştirisi yer aldı.

UNESCO, Türkiye’nin sunduğu raporda kentsel dönüşüme ilişkin detayların yer almadığına da dikkat çekti. Raporda, Dicle Nehri Islah Projesi’ne ilişkin olarak da yürütülen çalışmaların UNESCO heyetinin yapacağı gözleme kadar devam edilmemesi tavsiyesi yer aldı.

UNESCO raporunda, Diyarbakır Surları ve çevresinin ‘Üstün Evrensel Değeri’ne zarar verme potansiyeli var olduğuna dikkat çekilerek Reaktif İzleme Misyonu inceleme yaparak, sonuçları ortaya çıkarana kadar çalışmaların durdurulması tavsiyesi yer aldı. Ayrıca raporda bölgede Olağanüstü Hal’in bittiği hatırlatılarak, UNESCO Komitesi’nin kente gelerek inceleme yapması için Türkiye’den bir an önce tarih verilmesi istendi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.