ÖZEL / Diyarbakır’da 4’ncü pik; Peş peşe ölümleri ve vaka sayılarını açıklıyoruz « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

ÖZEL / Diyarbakır’da 4’ncü pik; Peş peşe ölümleri ve vaka sayılarını açıklıyoruz

Bu haber 22 Temmuz 2021 - 20:42 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VEYSİ POLAT

Yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle geçen yıldan bu yılın Haziran ayına kadar zor günler geçiren Diyarbakır, bir aylık toparlanma sürecinin ardından yeniden eski günlere döndü.

Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, Diyarbakır’ın şu an için 4’ncü piki yaşadığını, dün sadece bir hastanede üç kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

DİYARBAKIR’DAKİ TABLO KORKUTUYOR

Sağlık Bakanlığı’nın bugün açıkladığı haftalık vaka sayılarının yer aldığı 10-16 Temmuz 2021 tarihlerini kapsayan tablo da bu verileri doğruladı. Bakanlığın verilerine göre Diyarbakır ile birlikte Giresun, Siirt, Bingöl ve Kırıkkale en çok vaka artışının yaşandığı kentler. İki hafta önce 100 binde görülen vaka sayısı 64 iken rakam 100 binde 117’ye yükseldi.

1 Temmuz 2021 tarihi ile birlikte normalleşme sürecine giren Türkiye’de vaka sayısı artmaya devam ediyor. Bu kentlerin başında da Diyarbakır geliyor. Kentte aşılama oranı hayli düşük iken vatandaşların çoğu da maske takmıyor ve sosyal mesafeye dikkat etmiyor.

HASTANEDEKİ VERİLERİ AÇIKLIYORUZ

Abori, hastanelerdeki koronavirüs nedeniyle yatan hasta sayısına ulaştı:

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi:

Klinik : 70

Yoğun Bakım: 24

Dicle Üniversitesi;

Klinik:9

Yoğun Bakım:5

Ergani Devlet Hastanesi;

Klinik: 14

Yoğun Bakım: 4

Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi:

Klinik: 8 (6 kadın – 2 çocuk)

“ALGI ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLEN SÜREÇ, GÜVENSİZLİĞE NEDEN OLDU”

TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, Diyarbakır’da şu an 4’ncü pikin yaşandığını, dün sadece bir hastanede üç vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Görülen vakaların delta varyantı olduğuna dikkat çeken Yerlikaya, aşı kampanyalarının da yetersiz kaldığını söyledi. Aşılamada STK’ların girişimiyle sadece yüzde 4’lük bir artışın yaşandığını dile getiren Yerlikaya, “Bölgedeki aşılama oranının düşük olmasının nedeni başından beri pandemi sürecinin yönetme biçimine bağlıyoruz. Algılar üzerinden giden bir süreç yönetimi yapıldı. İnsanlara güven verilemedi ne yazık ki. Diyarbakır’da bir gecede 8 kişi vefat etmişken, Türkiye genelinde vefat sayısı 17 olarak açıklandı. 1 Temmuz itibariyle normalleşme sürecinde tüm tedbirler ortadan kaldırılmış durumda. Geçmişte süreç iyi yönetilmedi; ancak şu an elimizde aşı seçeneği var. Bu sürece TTB’nin, yerel dinamiklerin dahil edilmesi gerekiyor” dedi.

VİRÜSE YAKALANANLARIN ÇOĞU AŞI YAPTIRMAMIŞ

Dr. Yerlikaya, hastanelere yatışı yapanların çoğunun aşı olmadığını, bazılarının da iki doz sinovac aşısı olduğunu kaydetti.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.