OSB Başkanı Odabaşı, Kürt bölgesi ile ticaretin şifresini verdi: Win win* « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

OSB Başkanı Odabaşı, Kürt bölgesi ile ticaretin şifresini verdi: Win win*

Bu haber 12 Temmuz 2019 - 20:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Diyarbakır’da düzenlenen “Diyarbakır–IKBY Dış Ticaret Çalıştayı”nda konuşan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi ile her türlü ilişkiler, geliştirmek istediklerini söyledi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, “Komşumuz Irak’la olan ticaretimizin giriş kapısı ve büyük bölümünü oluşturan IKBY bölgesindeki ticari partnerlerimizi Win – Win yani kazan – kazan yoluyla daha aktif hale getirip onlar aracılığı ile Irak’ın diğer bölgelerine ve hatta onların ticari yeteneklerini kullanıp Arap dünyasının diğer pazarlarına ulaşabiliriz. Böylelikle pazarımızı hem genişletmiş hem de çeşitlendirmiş olacağız” dedi.

Erbil Ticari Ataşesi Zihni Tuğrul ise, Irak’ın en çok ithal ettiği kalemlerde paylarının çok düşük olduğunu ifade ederek, “Irak’ın Türkiye ihracatı için büyük önem taşıyor, Irak’ta yaşanan siyasi istikrar ve çatışmaların bu ülkeye ihracatı etkiledi. Irak ekonomisinin petrole dayalı, petrol fiyatının yükseldiği dönemde ithalatta artıyor. Irak’ın günlük 4,5 milyon varil petrol üretimi yapıyor, Irak’ın IMF programı uygulaması nedeniyle bazı sıkıntılar yaşadı. Irak şubat ayından itibaren tek gümrük uygulamasına geçti. Irak’ın güneyine gidecek ürünlerde çifte verginin kalkması ihracatımızın artacağı yönünde sevindirdi ancak öyle olmadı. Gümrükler yükseldi, yerli üretim bahanesiyle bazı ürünlerin ithalatına yüksek vergiler getirildi. Irak ile bir ticaret anlaşması yapılması için Bakanlığımız ön çalışma yapıyor. Özellikle en büyük ihracat kalemimiz olan mücevherat. Bu kapsamda altın sektörü çok önemli. Dubai’de vergilerin yükseltilmesinden dolayı oradaki tüccarların Türkiye’ye geldiğini biliyoruz. Bunun avantajını ele geçirebiliriz” diye konuştu.

*Kazan kazan

Çalıştaya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Odabaşı, Erbil Ticari Ataşesi Zihni Tuğrul, Erbil Gümrük Ateşesi Ersoy Cete, GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, İpekyolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Yalçın Özden, Habur Gümrük Müdürü Ali Gökdemir, Eximbank Bölge Müdürü Metin Çelik ile çok sayıda STK ve kurum temsilcisi katıldı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.