Ortada olmayan “haber”, nasıl kentin ana gündemi oldu? « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Ortada olmayan “haber”, nasıl kentin ana gündemi oldu?

Bu haber 13 Eylül 2021 - 2:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VEYSİ POLAT

Ne tesadüftür ki Diyarbakır’daki tüm yerel gazetelerin izin yaptığı gün (Cumartesi), kentin ana gündemi ulusal basına konu oluyor.

Haberi ilk yayınlayan T24 İnternet Haber Sitesi’ydi.

Başlık da; “AKP il başkanı, partinin 243 bin lirasını kişisel hesabına geçirdi iddiası!” şeklindeydi.

T24, kaynak olarak Güneydoğu Güncel Gazetesi’ni referans göstermişti.

Önce T24’ün haberine ardından da tuhaflıklar silsilesine bakalım;

“AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın’ın, genel merkezden partinin ihtiyaçları için gönderilen 243 bin TL’ye kendi ihtiyaçları için kullandığı iddia edildi.

Güneydoğu Güncel gazetesinden M.Zeki Özer’in haberine göre; AKP Diyarbakır İl Başkanlığı İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bedirhan Akyol, AKP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Şerif Aydın’ın, Parti Genel Merkezi’nden partinin ihtiyaçları için gönderilen 243 bin TL’yi kendi hesabına geçirerek kişisel harcamaları için kullandığını iddia etti.

Akyol, durumu fark etmesinden sonra AKP Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir’e bir şikayet dilekçesiyle bildirdi. Akyol dilekçesinde, Aydın’ın 24 Şubat 2021’de AKP Diyarbakır İl Başkanlığına seçildiğini, 3 Mart’ta ise banka ve resmi işlerde yetkili kılındığını ifade ederek, kendisinin de 4 Nisan’da İl Başkanlığı İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandığını hatırlattı.

Şikayet dilekçesinde, kendisinin 26 Şubat 2021’den atandığı resmi olarak İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı görevini atandığı 4 Nisan 2021’ye kadar bu görevi şifahi olarak yürüttüğünü kaydeden Akyol, partinin borçlarının kendisi tarafından 1 Mart 2021’de kapatıldığını dile getirdi.

Akyol, partisinin 6 Temmuz 2021’de AKP Genel Merkezi tarafından Diyarbakır İl Başkanlığının ihtiyaçlarını gidermesi için gönderdiği 243 bin TL’nin akıbetini dilekçesinde şu sözlerle anlattı: ‘Gönderilen bu paranın 1 Ağustos 2021 tarihine kadar gelmiş olan parti giderlerinin ödemelerinin yapılmasında kullanılmak üzere bankaya para çekmeye gittiğimde, parayı çekemeyeceğimizi, yetkisiz olduğumuzu banka bize ifade etmiştir.

Bunun üzerine İl Başkanı Şerif Aydın’ı arayarak, Genel Merkez’in gönderdiği paranın ödemelerde kullanılmak üzere çekmek istememe rağmen parayı çekemediğimi ifade ettiğimde cevap olarak, 5 aydır İl Başkanlığı görevine geldiğini hiçbir iş yapmadığını, paraya ihtiyacı olduğunu ve bu parayı kendi ihtiyaçları için kullanacağını ifade etti. Sonra bankadan sorduğumda ekli dekonttan da görüleceği üzere paranın Mehmet Şerif Aydın tarafından 243 bin TL çekilmiş olduğu görülmüştür.”

T24’ün haberi bu şekilde iken ortada referans gösterdiği ne Güneydoğu Güncel Gazetesi’nde ne de internet sitesinde böyle bir haber yoktu.

Peki T24, uydurma bir haber mi yapmıştı?

Çok geçmeden bu haber yüzlerce haber sitesinde yayınlandı ve bir anda kentin ana gündemi oldu.

Ancak ortada bir tuhaflık vardı.

T24’ün kaynak gösterdiği ve haberin sahibi olduğunu ifade ettiği Güneydoğu Güncel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni M. Zeki Özer, twitter hesabından yaptığı kısa açıklamada haberin kendisine ait olmadığını ifade ediyordu.

O açıklamaya bakalım önce:

“İki gündür kamuoyunu meşgul eden ve benim şahsımın kaynak gösterildiği haberler tamamen asparagas olup şahsım ve gazetem ile ilgilisi yoktur. Ayrıca gazetemde basılı böyle bir haber de olmamıştır. Bu konuda gerekli hukuki süreci başlatacağımı kamuoyuna arz ederim.”

Mehmet Zeki Özer, haber bana ait değil diyor ama açıklamasında bir husus dikkat çekiyor.

O da “basılı böyle bir haber olmamıştır” ifadesi.

Diyarbakır’da birçok gazetecide mevcut olan, M. Zeki Özer imzalı, mizanpajı yapılmış, manşetten verilmiş bir PDF sayfası var.

İki ihtimal görünüyor.

Birincisi; bu tasarım yapıldı ancak sonradan haberden vazgeçildi.

Ki bu oldukça normal.

İkincisi de; Bu tasarım birilerinin eline geçip haber yayınlanmış gibi T24’e ulaştırıldı.

Tuhaflıklar silsilesi bununla bitmiyor.

Bir de sonrasında yaşanılanlar var.

Önümde Bedirhan Akyol ıslak imzalı, iki sayfalık bir dilekçe var.

Yukarıda T24’te yayınlanan ifadelerin aynısını içeriyor.

O nedenle tekrara geçmeyeceğim.

Hangi kurum, kuruluş olursa olsun insanın midesini bulandıran söz konusu iddiaların adresi AK Parti Diyarbakır İl Başkanı M. Şerif Aydın’dı.

Bir tek Tigris’e verdiği demeci okudum.

AK Parti İl Başkanı Aydın’ın önce iddialar karşısındaki açıklamasına bakalım, sonra devam edelim;

“Genel merkez her partiye 6 ayda bir ödenek gönderir. 250 bine yakın para İl başkanlığı hesabına yatırıldı. Bu para partinin masraflarında kullanılmak üzere çekildi. İl Başkan yardımcımız müteahhitlik işleriyle uğraşıyor. Kendisine destek olmadığımız için böyle bir iftira ile karşı karşıya kaldık. Partinin giderleri il başkanı tarafından karşılanır. Partinin gönderdiği ödenekler il başkanı kişisel ihtiyaçları için karşıladığı iddiası soyut bir iftiradan ibarettir. Parti giderleri ve masraflar bellidir.

Tabi ki gelen parayı AK Parti İl Başkanı çekecek, bunun kadar doğal ne olabilir ki. Rant çevrelerinin kuyruğuna bastığımız için bu iddialarla karşı karşıya kalıyoruz. Söz konusu hadise bir iki ay önce yansıtılan bir hadisedir. Konudan genel merkezin haberi var. Genel merkez söz konusu kişiyle alakalı işlem yapmamızı talep etti. Bu şahsın partiye zarar verdiği, partiyi kasıtlı bir şekilde dayanaksız beyanlarla yıpratmaya çalıştığı ve beklentilerinin karşılanmadığından dolayı bu kirliliği oluşturduğuna genel merkez vakıf. Geçtiğimiz gün Yönetim kurulumuz toplanarak bir takım revizyon kararı aldı. Bu revizyon çalışmaları öğrenilince yalan ve karalamaya başladılar. Gönderilen parayı kesinlikle kişisel çıkarlarım için kullanmadım, partinin çalışmalarında kullandım. Bizim kendimizden ve abdestimizden şüphemiz yok. Bunlara karşı eyvallah etmeden yola devam edeceğiz.”

Ortada çok ciddi bir iddia var. İl Başkanı Şerif Aydın da doğal olarak bu iddiaya karşı kendisince açıklık getiriyor.

Ancak iddialara dayanak gösterilen AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcısı Bedirhan Akyol’dan henüz yalanlama yok.

Üstelik, haber bana ait değil diyen M. Zeki Özer’in AK Parti İl Yöneticileri tarafından beğenilen ve alıntı yapılarak paylaşılan kısa twitine rağmen.

Bu hamur bence çok su kaldırır hem de görevden almalara kadar gider…

Bekleyip görelim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.