Öcalan’ın açıklamasında dikkat çeken detay! 30-40 gün sonra… « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Öcalan’ın açıklamasında dikkat çeken detay! 30-40 gün sonra…

Bu haber 27 Mayıs 2019 - 2:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VEYSİ POLAT/ABORİ

2012 yılında Türkiye’deki cezaevlerinde bulunan 700 PKK’li tutuklunun açlık grevi eylemini yaptığı bir açıklama ile sonlandıran Abdullah Öcalan, 6 yıl sonra yaşanan ikinci benzer krizde de devreye girdi.

İmralı F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Öcalan, 8 yıllık görüş yasağı sonrası 2 ve 22 Mayıs tarihleri arasında avukatlarıyla görüştürüldü. İlk görüşme sonrası avukatlarının basına yaptığı açıklamaya rağmen açlık grevi sona ermeyince önce MHP Lideri Devlet Bahçeli’den “Öcalan avukatlarıyla görüşebilir”, ardından da Adalet Bakanlığı’ndan “kısıtlamalar kaldırıldı” açıklamaları geldi. Bu açıklamalara rağmen cezaevlerindeki açlık grevi/ölüm orucu eylemleri devam ederken, Öcalan’ın 7 maddelik mektubunun detayları basın toplantısı ile duyuruldu. Bu mektupta dikkat çeken iki detay vardı. Birincisi Öcalan, açlık grevine sebep olan içinde bulunduğu koşullara ilişkindi. Öcalan, bu duruma dair, “Bana ilişkin maksadınızın hasıl olduğunu da rahatlıkla belirtip, hepinize en derin sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum” ifadesini kullandı. İkincisi ise “Tüm çevrelerden nasıl bir karşılık verileceğini 30-40 gün sonra anlarız” cümlesiydi.

7 maddeden oluşan Öcalan’ın mektubu, 2012’deki açlık grevi sonrası yaşanan “çözüm süreci”ni anımsattı. Hükümet cephesinden henüz bir açıklama veya bu ifadelere bir yorum yok. Ancak Öcalan’ın bir tarih vermesi önümüzdeki 1.5 aylık süreçte bir takım gelişmelerin yaşanabileceğine işaret ediliyor.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.