Mutasyona uğrayan Covid-19 zayıflıyor « Ekoabori

Mutasyona uğrayan Covid-19 zayıflıyor

Bu haber 07 Mayıs 2020 - 1:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

ABD’li uzmanlar, mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüsün (Covid-19) genetik benzerlik gösteren SARS virüsünde 2003’te meydana gelen bir değişikliği yansıttığını ve bu durumun koronavirüsün ”zayıflıyor olabileceğini” gösterdiğini açıkladı.

Arizona State Üniversitesi Biodesign Enstitüsü’nden Dr. Efren Lim ve ekibi, ”Journal of Virology” dergisinde koronavirüs hakkında yeni bir çalışma yayımladı. Uzmanlar çalışmada, koronavirüsün nasıl yayıldığı, adapte olduğu ve mutasyona uğradığına ilişkin genetik kodunu hızlı okumak için ”yeni nesil dizileme” adı verilen yeni bir teknoloji kullandı.

Arizona’daki koronavirüs hastalarının burnundan alınan 382 numunenin incelendiği belirtilen çalışmada, virüsün genomunun önemli bir parçasının eksik ve genetik alfabedeki 81 harfin ”tamamen” yok olduğunun fark edildiği kaydedildi. Dr. Lim, “Bu mutasyonun ilginç olmasının nedeni, 2003 yılında ortaya çıkan SARS salgınında da virüsün genomunun büyük bir kısmının silinmesi” değerlendirmesinde bulundu.

SARS salgınının ortasında ve geç evrelerinde mutasyona uğrayan virüsün gücünü kaybettiğini vurgulayan uzmanlar, bu durumun mutasyona uğrayan yeni tip koronavirüste de rastlandığını fark ettiklerini kaydetti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.