Meslektaşları Hafız Akdemir’i unutmadı « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Meslektaşları Hafız Akdemir’i unutmadı

Bu haber 09 Haziran 2021 - 1:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Özgür Gündem Gazetesi muhabiri iken 8 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır’da öldürülen Hafız Akdemir, katledildiği sokakta anıldı. Anmada konuşan Akdemir’in yeğeni Veysi Polat, olayın tek görgü tanığı olmasında rağmen aradan geçen 29 yıl boyunca mahkemeye tek celse dahi davet edilmediğini ifade ederek, “Mehmet Ağar’ın yükümlü olduğu dönemde İsrail’den getirilen Uzi silahlar vardı. Biliyorsunuz Mehmet Ağar’ın mahkemesi bozuldu yeniden yargılanacak. Şimdi o dönemde İsrail’den getirilen Uzi tipi silahlarla, Behçet Cantürk ve Av. Yusuf Ekinci öldürüldü. Bölgedeki cinayetleri de Rus silahlarıyla işlemişler. Bu bölgede Hizbullah tarafından işlenen tüm cinayetlerde kullanılan silahlar aynı silahlar. Batı tarafını, yani Hendek-Bolu-Sapanca üçgenindeki cinayetleri Ağar’a, bu bölgedeki cinayetleri de dönemin Batman Valisi Salih Şarman’a sormak lazım. 3 milyon dolar örtülü ödenekten gelen bu silahlar, acaba Hafız dayım dahil, diğer gazetecilerin ve bu bölgede ‘faili meçhul’ kalan diğer cinayetlerde mi kullanıldı?” dedi. Özgür Gündem Gazetesi Diyarbakır Bürosu muhabiri Hafız Akdemir, 8 Haziran 1992’de Sur ilçesindeki evinden çıktıktan sonra düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), gazeteci Akdemir’in katledildiği ve daha sonra ismi verilen sokakta anma etkinliği düzenledi. Anmada ilk konuşmayı yapan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Hafız Akdemir’in katledilmesinin üzerinden 29 yıl geçtiğini hatırlatarak, “Hafız gerçekleri yazıyordu, gerçeklerin karanlıkta kalmaması için mücadele ediyordu” dedi.   Hafız Akdemir ve 1990’lı yıllarda yaşananları gazete manşetlerine taşıdığı için katledildiğini ifade eden Altan, “1990’lı yıllarda kan dökenler, bu gerçeklere tahammül edemedi. Faili meçhul olaylar açığa çıkmasın, karanlıkta kalsın diye önce Cengiz’i (Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Cengiz Altun), sonra Hafız’ı katletti. Hafız bu sokakta katledildi. Katledilmeden önce birçok kez tehdit edildi, Hafız’ı yolundan geri çevirmek istediler. Ancak Hafız her şeye rağmen sonuna kadar gerçeklerin peşinden koştu. 29 yıl geçti ama gerçekler karanlıkta kalmadı, ardılları onların mücadelesini bugünlere getirdi” diye konuştu.

“6 CİNAYET İŞLEYEN FAİL, BAKLAVA ÇALAN ÇOCUKLARLA AYNI CEZAYI ALDI”

Akdemir katledildiğinde yanında olan yeğeni Veysi Polat ise şöyle konuştu; “Hafız Akdemir neden öldürüldü? 1990 yıllarda mevcut şu andaki iktidarın bile karanlık dönem diye tanımladığı o dönemdeki yanlışları,  gazete sayfalarına konu ettiği için katledildi. Biliyorsunuz 2000 yılında Beykoz’da ele geçirilen CD’ler vardı. Yani bugün Sedat Peker’in arşivinde yer alan bir takım bilgi ve dökümanlar, o dönemde derin devletin kullanmış olduğu tetikçilerin kayıtlarında yer alıyordu. Yapılan cinayetlerin, kim tarafından işlendiği tek tek yazıyordu. Peki devlet ne yaptı? 2009 yılında Avusturya Viyana kentinde kırmızı bültenle aranan bir şahsı yakaladı ve Türkiye’ye getirdi. Bu şahıs kimdi? Cihan Yıldız. 6 cinayet 2 yaralama olayından 4 kez müebbet hapisle yargılandı. 10 yıl sadece hapis yattı ve cezaevinden tahliye edildi. Yani bugün Gaziantep’te baklava çalan çocuk ile 6 cinayet ile 2 yaralama olayını gerçekleştiren fail aynı cezayı yattı ve şu anda aramızda.  Dolayısıyla Akdemir’in ailesi olarak, aradan 29 yıl geçmesine rağmen olayın tek görgü tanığı (yani gözüm gördü, beynim kaydetti, hiç unutmam) olmama rağmen yıllarca mahkemelerde yargılama yapılmasına rağmen, tek bir celse duruşmaya davet edilmedim. Dolayısıyla sağlıklı bir yargılama yapılamadı.”

“BATIDA UZİ, DOĞU’DA TAKAROV VE MAKAROV KULLANMIŞLAR

Devlet destekli suç örgütü lideri Sedat Peker’in son dönemdeki kayıp silahlar ile ilgili açıklamalarına değinen Polat, “Mehmet Ağar’ın yükümlü olduğu dönemde İsrail’den getirilen Uzi silahlar vardı. Biliyorsunuz Mehmet Ağar’ın mahkemesi bozuldu yeninden yargılanacak. Şimdi o dönemde İsrail’den getirilen Uzi tipi silahlarla, Behçet Cantürk ve Av. Yusuf Ekinci öldürüldü. Bölgedeki cinayetleri de Rus silahlarıyla işlemişler. Bu bölgede Hizbullah tarafından işlenen tüm cinayetlerde kullanılan silahlar aynı silahlar. Batı tarafını, yani Hendek-Bolu-Sapanca üçgenindeki cinayetleri Ağar’a, bu bölgedeki cinayetleri de dönemin Batman Valisi Salih Şarman’a sormak lazım. 3 milyon dolar örtülü ödenekten gelen bu silahlar, acaba Hafız dayım dahil, diğer gazetecilerin ve bu bölgede ‘faili meçhul’ kalan diğer cinayetlerde mi kullanıldı? Bunun da sorgulanması gerekir. Batman Valisi Salih Şarman, TC’de ilk kez rüşvetten 16 ay hapis yatan bir validir aynı zamanda. Bu insanları neden öldürdünüz? Hafız Akdemir’i neden öldürdünüz?” diye sordu.    Akdemir’in o dönemdeki köy boşaltmaları, işkenceleri, haksız uygulamaları yazdığı için öldürüldüğünü vurgulayan Polat, şunları söyledi: “Morgtan cenazesini kaçırdılar. Müslüman bir ülkedeyiz. Hastane morgunda ağabeyimi dövdüler, götürdüler Mardin Kapı Mezarlığına gömdüler. Yıllarca annesinin yanına gömülmek istiyordu. Annesine şunu demişti, ‘Anne sen veya ben birbirimize hasret kaldık. Öldüğümüzde bari yan yana gömülelim.’ Mezarlığa götürdük, izin vermediler, ya bir cenaze defnedeceğiz. Biz bu adamı kanlı kefenle gömdük. Helallik isteyemedik, namazını kılamadık. Üzüldük hepimiz, içimizde bir dert oldu. Özgür Gündem’in kapısına ‘Sıra sizde, sizin kaleminizi kıracağız’ diye yazdılar. Daha iki ay önce bizi tehdit ettiler. 7 Haziran’da yeğenim ‘silah alacağım bunlar rahat bırakmıyorlar bizi’ diyordu. Sonuç olarak Akdemir, kalemini satmadı, kalemini kırmadı. Bizler ardılları olarak hiç bıkmadan mücadelesini, kalemini yerde bırakmayacağız.”

 

Konuşmaların ardından Hafız Akdemir’in vurulduğu yere karanfiller bırakıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.