MEB, ilk Abori’nin duyurduğu skandal kitap hakkında inceleme başlattı « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

MEB, ilk Abori’nin duyurduğu skandal kitap hakkında inceleme başlattı

Bu haber 21 Mart 2021 - 12:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VEYSİ POLAT

Milli Eğitim Bakanlığı, bakanlık bünyesinde hazırlattığı “Şehrimiz Diyarbakır” kitabında yer alan skandal ifadelerle ilgili olarak harekete geçti. Haberin Abori’de yer alması sonrası sosyal medyada gündem olan kitapçığın 40. sayfasının revize edilmesi ve kusuru olan personel hakkında da inceleme başlatılması kararlaştırıldı.

Alınan bilgiye göre Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 eğitim vizyonu belgesinde “yenilikçi uygulamalara imkan sağlanacak” hedefleri çerçevesinde öğrencilerin yaşadıkları ve eğitim gördükleri bölgelerinde eğitim, kültür, sanat ve coğrafi kapasitelerinin keşfedilmesinde, bitki ve hayvan türleri ile yöresel yemekler ve oyun ile folklorun tanınmasına “derslerle bütünleşik veya ders dışı etkinlikler olarak ağırlık verilmesi” kararını aldı. Bu karar sonrası Bakanlık bünyesinde her kent için “Şehrimiz” isimli seçmeli ders eğitim materyali hazırlandı ve dijital olarak Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’nün web sayfasında yayınlandı. Hazırlanan dijital kitabın bazı kısımlarında skandal ifadeler yer aldı.

KİTAPTAKİ SKANDAL İFADELER

Kitapta “şehrin riskleri” tanımlanırken şu ifadelere yer verildi: “Şehir, fırsatlar sunduğu kadar bazı riskler de içerir. Doğal afetler, şiddet, madde bağımlılığı, trafik kazaları, cinsel istismar şehirde de karşılaşılabilecek risklerden bazılarıdır.”

Kitapta Diyarbakır’da kullanılan dilin özelliklerine değinilen bölümde ise: “Dede Korkut Kitabı’nda adı Hamid olarak geçen Diyarbakır, dilin özellikleri bakımından bugün İstanbul’dan ziyade Bakü Türkçesine yakındır” ifadelerine yer verildi.

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı M. Şerif Aydın.

AK PARTİ İL BAŞKANI AYDIN: KİTAPÇIKTAKİ İFADELER BİZLERİ RENCİDE ETTİ

Abori’ye konuşan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı M. Şerif Aydın, “Kitapçıktaki ifadeler herkes gibi, bu kentte doğmuş büyümüş bireyleri olarak bizleri de çok ciddi derecede rahatsız etti, rencide etti” dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AÇIKLAMA YAPACAK

Alınan bilgiye göre Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün konuya ilişkin pazartesi günü açıklama yapması bekleniyor.

 

 

muğla escort bayan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.