Kürtçe marka piyasada: Xılxali Zeytinyağı « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Kürtçe marka piyasada: Xılxali Zeytinyağı

Bu haber 29 Mart 2019 - 23:37 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Haber Abori

Hayatın bir çok alanında kullanılmaya başlanan Kürtçe ekonomi dünyasına da girdi. Mardinli emekli banka memuru Hasan Tahsin Gücüm, Xılxali (ıpıssız) ismiyle bir zeytinyağı üretti.

Marketlerde yeni bir zeytinyağı markası göze çarpıyor bugünlerde. Adı Xılxali, anlamı ise ıpssız. Mardin’in, zeytiniyle ünlü Derik ilçesinin kırsal kesimlerinden yetişen zeytinlerden yapılıyor.Fikir sahibi Hasan Tahsin Gücüm. Gücüm, ilk etapta deneme amacıyla bin şişe üreterek, piyasaya sürdü.

Bölgede zeytinyağı üretiminin Ermenilerden kalma bir gelenek olduğunu söyleyen Gücüm, yıllar önce kaybolan geleneği yeniden yaşatmak istiyor. Gücüm, 50 yıl öncesine kadar Derik’te 11 zeytinyağı atölyesinin bulunduğu belirterek, “300 yıl önce Derik bölgesindeki Ermeniler tarafından yapılıyordu. Sıfır asitli, tadı diğerlerinden farklı, taş baskı ve Katkı maddesi yoktur. Şimdi bir atölye kurdum, tanıtım için bin tane ürettim. Zeytin sezonu geldiğinde seri imalata başlayacağım. Yıllar sonra Derik’te ilk kez yapılıyor. Benimkinden başka atölye yok. 50 yıldan sonraki ilk atölyedir” dedi.

Gücüm, markasına Kürtçe patent almak istiyordu. Ancak sadece Kürtçe isimle patent alamayacağını düşünen Gücüm, iki dilli patent için başvurdu. Patenti alan Gücüm, şişelerin üzerine ‘Xılxali Zeytinyağı’ yazarak piyasaya sürdü. Gücüm, “Patenti benim adıma verdiler. Xılxali olarak aldım, Xılxali Kürtçe bir isim. Bu markanın Kürtçe olarak piyasada yer almasını istiyorum. Hem Türklere, hem Kürtlere hitap ediyorum. Bir Kürt markasını oluşturmak istedim” diye konuştu.

Zeytin bahçesi olmayan Gücüm, köylülerden topladığı ürünlerle üretim yaptı. Ürünlerini Diyarbakır Mardinkapı’daki küçük bir dükkanda satışa sunan Gücüm, Kürtçe isimli zeytinyağı piyasada tutarsa, atölyesini büyütmeyi hedefliyor.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN