“Kırmızı” kategorideki Diyarbakır’da iş dünyası tek gündemle toplandı « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

“Kırmızı” kategorideki Diyarbakır’da iş dünyası tek gündemle toplandı

Bu haber 18 Temmuz 2021 - 13:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER MERKEZİ 

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi, DOSİAD, 1.2.3. ve 4. Küçük Sanayi Siteleri, Metal İşleri Sanayi Sitesi, Gıda Toptancıları Sitesi, Marangozlar Sitesi, TÜRK İŞ, KESK, DİSK Şube Başkanları, üretim, imalat ve hizmet sektörü temsilcileri, Covid-19 aşısına daha fazla duyarlılık sağlamak amacıyla yeniden bir araya geldi.

Türkiye’de geçen yılın Haziran ayından itibaren alınan koronavirüs tedbirlerinin 1 Temmuz 2021 itibariyle gevşetilmesi ve normalleşme sürecine geçiş yapılması, bazı kentlerde vaka sayılarında yeniden tırmanışa neden oldu. Bu kentlerden biri de Diyarbakır. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Diyarbakır, hem aşılamada hem de vaka sayısında kırmızı kategoride.

Bu konuya dikkat çekmek amacıyla geçen ay kampanya başlatan STK’lar, duyarlılığın gelişmesi üzerine yeniden harekete geçti.

DTSO’da bir araya gelen STK’lar, özellikle İş yerlerinde çalışan personellerin aşılanma oranının artırılması için ne tür çalışmaların yapılması gerektiği konusunda istişarelerde bulunuldu. Toplantıda; aşıya karşı güvensizliği ortadan kaldırmak için gerekli uyarıların yapılması, hep birlikte yapılacak çalışmalar hakkında kararlar alarak aşılanmanın olmazsa olmazlardan olduğunu belirterek, salgının bulaşıcılığının düşürülmesi için vaka sayısının artmaması adına gerekli tedbirleri almak konusunda fikir birliğine varıldı.

STK’lar tarafından yapılan ortak açıklamada, şöyle denildi:

“Diyarbakır ve çevre illerinde Covid-19 aşılama oranı ülkenin geri kalanına oranla önemli ölçüde düşük, herkesin kendi yakınları ve sevdiklerini kaybetmemek için mutlaka aşı olmalıdırlar. Özellikle işletmelerimizde yönetici ve çalışanların doğru bir şekilde bilgilendirilmesi ve aşı oranını arttırmak gerekiyor. Yakınlarımız ve sevdiklerimizi kaybetmek istemiyorsak, işyerlerimizi açık tutmak, kentimiz sosyal, kültürel ve ticari yaşamını canlı tutmak için hepimize sorumluluk düşmektedir.

Bütün iş camiası aşılama konusunda üyelerini bilgilendirme çalışmalarına devam etmektedirler. Aşı oranının arttırılması için halkımızı uyarmak, hurafe ve gerçek dışı bilgi ve beyanlara değil, bilim insanlarının beyanlarını esas alarak aşı olmak zorundayız. Aksi durumda ortaya çıkacak acı tablo bütün bir kenti etkileyecek, olası yeni vakalar daha ağır bedeller ödememize neden olabilecektir.

Özellikle Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan işletmelerde ve kentimizde aşılanma çalışmalarına hız vermek, sağlık çalışanlarının yapmakta oldukları özverili çalışmalara kentin bütün bileşenlerinin destek olmaları bir zorunluluk, bir toplumsal sorumluluk gereğidir.

Bu nedenle başta Sağlık İl Müdürlüğü olmak üzere, kentimiz kamu ve özel sektör temsilcilerinin yanı sıra sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili tüm kurumların işbirliği içinde hareket etmelerinin altyapısı oluşturulmuş, bu anlamda çalışmalara başlanmıştır.

Halkımızın bu süreçte aşılarını yapmaları, hem kendi sağlıkları, hem de toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.