İstanbul Barosu’ndan Başkan Odabaşı’na kötü haber « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

İstanbul Barosu’ndan Başkan Odabaşı’na kötü haber

Bu haber 15 Haziran 2021 - 11:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Taşyapı İnşaat’ın avukatı Dursun Küçük ile Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı’nın karşı karşıya geldikleri soruşturmada karar çıktı. Odabaşı’nın “Küçük düşürüldüm” diyerek şikâyet ettiği Av. Küçük hakkında İstanbul Barosu Disiplin Kurulu “Disiplin cezası verilmesine yer olmadığına” kararı verildi.

Kadıköy Belediyesi ile Taşyapı İnşaat AŞ arasında uzun bir süredir devam eden 160 milyon liralık alacak davası, ilginç bir soruşturmaya da yol açmıştı. Alacak iddiasındaki inşaat şirketinin avukatı Dursun Küçük, Eylül 2019’da belediyeye bir dilekçe ile başvurdu. Av. Dursun Küçük dilekçesinin dağıtılacağı birimlerin başına, ‘Kendisi de avukat olan Kadıköy Belediye Başkanına’ ifadesini yazdı. Dilekçenin devamında Av. Küçük, şu ifadelere yer verdi: “Yerel yönetimler ve yöneticiler yerele hizmet etmek için vardır. Yerele düşmanca tavır takınmak, kişisel hırslarını yansıtmak için değil.”

BAŞKAN ŞİKÂYET ETTİ

Av. Küçük’ün 9 Eylül 2019 tarihli dilekçesine Başkan Av. Şerdil Dara Odabaşı ret yanıtı verdi. Başkan Odabaşı, Küçük hakkında da baroya şikâyette bulundu. Av. Küçük’ün, avukatlık meslek etik ve kurallarına aykırı davrandığı öne sürüldü. Yapılan başvuru sonrası baro Av. Küçük hakkında inceleme başlatıldı. Hazırlanan raporda da, Av. Küçük hakkında disiplin soruşturması başlatılması yönünde görüşe yer verildi.

SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM

Bu rapor sonrası İstanbul Barosu’nun 11 üyeli yönetim kurulu, oybirliğiyle, Av. Küçük hakkında disiplin kovuşturması başlatma kararı aldı. Geçen 7 Haziran’da yapılan duruşmada savunmasını yapan Av. Küçük şunları kaydetti: “Kendi adıma değil İstanbul Barosu adına utanıyorum. Suçlandığım şey, avukat olan belediye başkanını ‘avukat’ demişim. ‘Mahkeme kararına uymayan belediye başkanına, yerel yönetimler ve yöneticiler yerele hizmet etmek için vardır. Yerele düşmanca tavır takınmak kişisel hırslarını yansıtmak için değil’ dedim. Bu dediklerimi inkâr etmiyorum. Bunların hiçbiri meslek kurallarını ihlal etmez. Ayrıca sevk maddem, meslektaşını küçük düşürmek olarak girilmiş. Ben belediye başkanına, belediye başkanı sıfatı ile yapması gerekenleri hatırlattım.”

 

KURUL CEZA VERMEDİ

Yapılan yargılama sonrası Kurul oybirliğiyle, Av. Küçük hakkında “Disiplin cezası verilmesine yer olmadığına” yönünde karar verdi. Karara 30 gün içinde itiraz edilme hakkı bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.