İsrail’de Netanyahu dönemi bitti, Meclis Başkanı bir Kürt oldu « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

İsrail’de Netanyahu dönemi bitti, Meclis Başkanı bir Kürt oldu

Bu haber 13 Haziran 2021 - 22:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İsrail’de muhalif partilerin kurduğu koalisyon hükümetinin Meclis’te güven oyu almasıyla 12 yıllık Netanyahu dönemi sona erdi.

İsrail’de en uzun süre başbakanlık yapan ve Mart 2009’dan bu yana koltuğu aralıksız elinde bulunduran Netanyahu yönetimi sona erdi. Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in öncülüğünde oluşturulan koalisyon hükümetinin güven oylaması bugün gerçekleştirildi. Koalisyon hükümetinin Meclis’te güven oyu almasıyla başbakanlık koltuğuna Yamina lideri Bennett oturacak.

Bennett, 2 yıl boyunca başbakanlık görevini yürüttükten sonra Ağustos 2023’te koltuğu koalisyon ortağı Gelecek Var Partisi lideri Lapid’e devredecek. Bennett-Lapid koalisyonu, Netanyahu karşıtlığında birleşmiş, farklı görüşlere sahip 8 partiden oluşuyor. Bennett’in partisi Yamina aşırı sağ görüşleriyle öne çıkıyor ve işgal altındaki Batı Şeria’da yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini destekliyor.

Koalisyonun ortaklarından İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Birleşik Arap Listesi (Ram) ise buna karşı çıkıyor. Bir diğer koalisyon ortağı Meretz ise sol blokta yer alan bir parti. Bu nedenle koalisyon hükümetinin uzun soluklu olmayacağı ve bu yılın sonunda İsrail’in yeniden erken seçime gitmek zorunda kalabileceği yorumları da yapılıyor.

YENİ MECLİS BAŞKANI CİZRELİ YAHUDİ BİR KÜRT

Yeni Meclis Başkanı Mickey Levy oldu. Aslen Cizreli olan Yahudi Kürt Mickey Levy, İsrail Meclis Başkanlığı’na seçildi. Netanyahu karşıtı koalisyonun güven oylaması öncesi Mecliste yeni başkanın seçilmesi için oylama yapıldı. Meclis Başbakanlığı için, Netanyahu’nun öncülük ettiği blokta yer alan partilerden Şas Partisi milletvekili Yaakov Margi ve Netanyahu karşıtı blokta yer alan Gelecek Var Partisi milletvekili Levy yarıştı. Yapılan oylamada 120 milletvekilinden 67’sinin desteğini alan Levy, yeni Meclis Başkanı olarak seçildi, Margi ise 52 oyda kaldı. Levy, 2015 yılında Rûdaw’a verdiği röportajda, “Kürt’üm ve Kürt olmaktan gurur duyuyorum. Annem ve babam Kürdistanlı. Cizreli atalarım. Eskiden evde hep Kürtçe konuşurduk” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.