İş dünyasında “kredide limit” tartışması; TOBB’un isyanına bankalardan jet yanıt! « Ekoabori

İş dünyasında “kredide limit” tartışması; TOBB’un isyanına bankalardan jet yanıt!

Bu haber 07 Nisan 2020 - 21:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şirketlerin bankalar tarafından kredi başvurusu dahi alınmadan geri çevrildiğine dair şikayetlerin arttığını belirterek, bankaları sıkıntıya düşen tüm firmalara destek olmaya çağırdı. Hisarcıklıoğlu, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi. Ortak açıklama yapan Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank, Hisarcıkloğlu’nun sosyal medya üzerinden kamu bankalarına yönelik haksız ve gerçek dışı eleştirilerinin olduğu belirtildi.

“CİDDİ CİRO KAYIPLARI VAR”

Koronavirüsü salgını dolayısıyla dünyanın oldukça zor bir dönemden geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Bu dönemde ülkemizde de pek çok işletmemizin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Birkaç sektör dışında tüm firmalarımızda da ciddi ciro kayıpları var. 81 ilden oda ve borsalarımıza gelen şikayetler kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sıkıntılar yaşandığını gösteriyor. Hatta koronavirüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de, kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler var” dedi.

KGF’nin kefalet kapasitesinin 250 milyar lira artırıldığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu “Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz. Devletimiz zaten riskin %80’ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı, sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum.”

BANKALARDAN YANIT GECİKMEDİ: HAKSIZ ELEŞTİRİ VAR

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank yaptıkları ortak açıklamada, Hisarcıkloğlu’nun sosyal medya üzerinden kamu bankalarına yönelik haksız ve gerçek dışı eleştirilerinin olduğu belirtildi. Tam mesai ile çalışan kamu bankaları olarak, ülkenin virüs salgınıyla ilgili finansal mücadelesine özveri içerisinde kesintisiz destek verdikleri vurgulanan açıklamada, “Kamu bankaları olarak, iş tutuşumuzla örtüşmeyen eleştirileri kabul etmediğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz” ifadelerine yer verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN