İranlı 5 ailenin HDP binası önündeki eyleminin perde arkası « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

İranlı 5 ailenin HDP binası önündeki eyleminin perde arkası

Bu haber 20 Eylül 2019 - 12:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiası ile HDP Diyarbakır il binası önünde başlatılan oturma eylemine bir günlük destek veren İranlı 5 ailenin, Vatan Partisi Genel Merkezi tarafından Türkiye’ye davet edildiği netleşti.

Vatan Partisi Diyarbakır İl Teşkilatı tarafından karşılanan İranlı ailelerin HDP binası önünde açmak istediği pankarta polis tarafından izin verilmediği, Valilik ile İçişleri Bakanlığı arasında yapılan görüşme trafiği ve “güvenlik soruşturması” nedeniyle de oturma eylemine 6 saat gecikmeli katılmak zorunda kaldığı ortaya çıktı.

Independent Türkçe’ye konuşan Vatan Partisi Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Haluk Milhaoğlu, Ankara’daki Genel Merkez yöneticileri tarafından telefonla arandığını ve talimat üzerine İranlı aileleri Diyarbakır Otogarı’nda karşıladıklarını ve misafir ettiklerini söyledi.

Çocuklarının PKK’nın İran’daki kolu olan PJAK tarafından kaçırıldığını belirten ailelerin Tebriz’den karayoluyla önce Van’a, ardından da yine otobüsle Diyarbakır’a geldiklerini anlatan Milhaoğlu, “Genel Merkezimizden gelen talimat üzerine ailelere yardımcı olduk. 12 kişilik bir heyetti. Sabah çok erken bir saatte gelmişlerdi. Onları otogardan alıp bir misafirhaneye götürdük. Çünkü emniyet mensupları, ailelerin HDP binasına gitmesi için Valilik’ten onay gelmesi gerektiğini söyledi. Valilik, konuyu İçişleri Bakanlığı ile müzakere ettikten sonra saat 13.30 gibi bize onay haberi geldi. Saat 14.00 gibi HDP binası önüne gidebildik. Biz de kendilerine eşlik ettik” dedi.

İranlı ailelerin HDP binası önünde açmak istediği pankarta polisin izin vermediğini belirten Milhaoğlu, şöyle devam etti: “Üzerinde Farsça yazıların bulunduğu plastik pankartlar vardı, ancak polis buna izin vermedi. Sadece çocuklarının resimlerini gösterebildiler. Genel olarak, dilde iletişim kuramadık. Çünkü heyetin içinde yarım yamalak Türkçe konuşan biri vardı, derdini anlatamadı. Arapça veya İngilizce açıklama yapmak istediler, o anda tercüman bulamadık.”

Milhaoğlu, aileleri, 3 saatlik oturma eyleminin ardından tekrar misafirhaneye götürdüklerini ve akşam da Tebriz’e gitmek üzere otobüsle Van’a yolcu ettiklerini kaydederek, “Bu aileler Genel Merkezimizin davet üzerine Türkiye’ye geldiler. Bunların çocukları da zorla ellerinden alınmış. HDP binası önünde eylem yapan acılı ailelerle kucaklaştılar. Her ne kadar dilde anlaşamasalar bile acıda ortaklaştılar” diye konuştu.

Kaynak: Independent

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.