İlk Kürtçe digital çocuk oyunu Bejan, kısa sürede 1 numaraya yerleşti « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

İlk Kürtçe digital çocuk oyunu Bejan, kısa sürede 1 numaraya yerleşti

Bu haber 02 Ekim 2020 - 14:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır’da geçen hafta ilk galasını yaparak digital çocuk oyunu piyasasına adım atan Bejan, App Store ve Google Play’de ilk sıraya yerleşmeyi başardı.

Batman firması Erkam Yazılım’ın geliştirdiği dünyanın ilk Kürtçe çocuk oyunu Bejan Projesi, dört aşamadan oluşuyor. Projenin ilk ayağında Bejan Oyun var. 2-5 yaş arası çocuklara hitap eden oyun, eğlenerek öğretme yöntemi ile Kürtçe dilini öğretmeyi hedefliyor. 26 Eylül’den itibaren tüm akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlardan indirilmeye başlanan Bejan Oyun, App Store ve Google Play’de eğitim oyunları sıralamasında 1’nci sıraya yerleşti.

BEHMEN DOĞU: EĞİTİM KATEGORİSİNDE BİRİNCİ SIRADAYIZ

Erkam Yazılım Genel Müdürü iş adamı Behmen Doğu, Bejan Game’nin 26 Eylül’den itibaren App Store’de satışa sunulmaya başlandığını ifade ederek, “Ünlü sanatçıların desteğinden dolayı sosyal medyada çok etkileşim aldık. Bu ilgi rakamlara da yansıdı. Bejan, App Store’de eğitim kategorisinde birinci sırada yer almakta ve yoğun ilgi görmektedir” dedi.

 

Projenin ikinci aşamada ise Bejan Çizgi Film yer alıyor. Her sezonu 15 bölümden oluşacak olan çizgi film, ilk etapta Kürtçe ve Türkçe dublajla yayınlanacak. Bejan çizgi filminde; ana karakter “Bejan” adında 7 yaşında bir kız çocuğu olacak. Bejan dışında insan yüzlü, uçabilen “Şahmaran” adında bir karaktere de yer verildi.

Erkam Yazılım Şirketi, projenin üçüncü aşamada ise Bejan Eğitim Seti hazırladı. Eğitim Seti 20 kitaptan oluşuyor. Seti hazırlarken var olan tüm Kürtçe çocuk eğitim kitapları incelendi. 3 adet anaokul, 10 adet 7-10 yaş (ilk okul seviyesi), 5 adet resimli hikaye kitabı, 1 adet boyama kitabı ve 1 adet görsel nesneler sözlüğünden oluşan bir eğitim seti hazırlandı.

Dördüncü aşaması Bejan Oyuncak olacak. Bu aşamada da oyun, çizgi film ana karakterlerin oyuncakları üretilecek.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.