HÜSEYİN ÖZTÜRK YAZDI | Tekstilciler olarak batı ile doğuyu buluşturuyoruz « Ekoabori

HÜSEYİN ÖZTÜRK YAZDI | Tekstilciler olarak batı ile doğuyu buluşturuyoruz

Bu haber 13 Ocak 2020 - 12:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HÜSEYİN ÖZTÜRK

(Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı)

Moda ve Hazır Giyimi Federasyonu (MHGF), Türkiye genelinden tekstil, hazır giyim, moda, deri, deri konfeksiyon ve ayakkabı alanında sektörel ve bölgesel dernekleri temsil eden, alanında tek çatı kuruluşudur. 2008 yılında 11 dernekle kurulan Federasyonumuz bugün geldiği yer itibariyle 30 dernek ve 9 bin 300’ün üzerinde firmayı temsil etmektedir.

 Güneydoğu Anadolu’da da birçok kentimiz yüksek işsizlik oranı ile birlikte genç nüfus yoğunluğu açısından da ciddi insan kaynağına sahip bulunmaktadır. Emek yoğun sektörümüzün en çok ihtiyaç duyduğu şey de bu genç nüfustur. Zaten bu bölgelerimize ve hatta Anadolu’nun geneline baktığımızda hazır giyim sektörü yatırımda, istihdamda, sanayide, üretimde ve ihracatta öncülük yapmış, başka birçok sektörü de tetiklemiş, yerelde sermaye birikimine, kalkınmaya destek olmuş başat bir sektördür. Özellikle sosyal barışa sağladığı katkı ve yoğun kadın çalışan oranı ile toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınlarımızın ekonomiye kazandırılması açısından da önemli bir görev üstlenmiştir ve üstlenmeye de devam etmektedir. Ve konfeksiyonda istihdam edilen kişi başına ortalama bin dolar makine yatırımı ile rakipsiz bir sektördür. Başka bir deyişle bir milyar dolar yatırımla, bir milyon kişiyi istihdam edebilme olanağına sahip başka bir iş kolu yoktur.

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk.

ÇALIŞMALARIMIZDA ANADOLU ÖNCELİĞİMİZ OLDU

MHGF olarak çalışmalarımızda Anadolu hep öncelikle bir yere sahip oldu. Adıyaman Nemrut Dağı’nda, Şanlıurfa Göbeklitepe’de, Gaziantep’te ve son olarak Kars’ta Kale ve Ani Harabeleri’nde yaptığımız bölgenin kadim tarihini gözler önüne seren ticari olmayan defilelerin ardından Hükümetin açıkladığı Cazibe Merkezleri Programı sonrası Anadolu’da yatırım ve istihdam seferberliğini başlattık. Önceki dönemlerimizde Adıyaman’da düzenlediğimiz iki çalıştay sonrası Iğdır, Van ve Mardin’de “Tekstil ve Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri”ni düzenleyerek Türkiye’nin batısından sektör üyelerimizi, bölgenin yetkili kanaat önderleri ile buluşturduk. Daha önce ekmek için, aş için büyük şehirlere bu bölgelerimizden birçok insan gitmişti. Biz şimdi bu bölgelerimize Türkiye’nin dört bir yanından sanayicilerimizi getiriyoruz.

DİYARBAKIR, KÜLTÜRÜ VE YÜREĞİ İLE BÜYÜLEDİ

Diyarbakır muhteşem tarihi, kültürü ve sıcak insanlarıyla bizim için, Türkiye için, dünya için önemli kadim bir Anadolu kenti. 2017 yılında Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İşadamları Derneği’nin (GÜNTİAD) Federasyon geniş ailesine katılması gerçekten bizi çok mutlu etti. GÜNTİAD Başkanı ve değerli dostum Sayın İhsan Oğurlu ve dernek yönetim kurulunun çok değerli katkılarıyla Diyarbakır’da çok güzel şeyler yapmaya, bölgeye, sektöre katkı sağlamaya çalışıyoruz. 6-8 Aralık 2019 tarihlerinde de 13. Sektörel İletişim Toplantımızı Diyarbakır’da gerçekleştirdik. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nda (DTSO), Türk Eximbank Pazarlama Müdürü Sayın Ersan Özer’in ihracat destek programları ile ilgili sunumunun ardından bölgenin kanaat önderlerinin katıldığı bir panel gerçekleştirdik. İkinci gün ise şehirde üretimin kalbi Diyarbakır OSB’de yaptığımız toplantının ardından, yeni kurulan Diyarbakır Tekstil OSB’de incelemelerde bulunduk. Zerzevan Kalesi başta olmak üzere Diyarbakır’ın sahip olduğu kültürel mirası görmek bizleri tam anlamıyla büyüledi. Bir yandan Diyarbakır’ın ciğerini yerken, diğer yandan Diyarbakır insanı ile tanışma, yüreğinin sıcaklığını görme olanağı bulduk. Diyarbakır’a ilk kez gelenler en çok etkilenen arkadaşlarımız oldu.

BATI İLE DOĞUYU BULUŞTURUYORUZ

Her fırsatta ülkenin batısını doğuya getirerek, bir yanda Doğu ve Güneydoğu’nun tanınmasını sağlarken, diğer yandan da karşılıklı işbirliğine,  ticarete ve bilgi birikiminin aktarılmasına zemin oluşturuyoruz. Benzer şekilde

bu bölgelerimizdeki meslektaşlarımızı da İstanbul, İzmir, Denizli ve diğer şehirlerde bizim desteğimizle üye derneklerimizin gerçekleştirdiği fuar ve etkinliklere götürüyor, gerek kültürel, gerekse sektörel olarak bir araya getirip, tanıştırıp, kaynaştırmayı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Grubumuzda Anadolu’nun dört bir yanından gelen arkadaşlarımız geldiği şehrin doğal elçisidir.

Van’da Tekstilkent’in ayağa kalkmasında ve altyapı çalışmalarının bitirilmesinde, sektörel OSB’nin kurulmasında MHGF’nin emeği çok büyük oldu. Tıpkı Van’da olduğu gibi Diyarbakır’da yapmış olduğumuz bu çalışmayla da bizden sonra Türkiye genelinden gerek ihracatçı birlikleri ve odalar, gerekse STK’lar da bu bölgeye ticari heyet gezileri düzenleyecek, yatırımların yoğunlaşması yönünde katkı sağlayacaklardır.

Yeri gelmişken 6-8 Aralık Diyarbakır programımıza gerçekleşmesinde çok emeği olan üye derneğimiz GÜNTİAD’ın Başkanı, dostum Sayın İhsan Oğurlu ve GÜNTİAD Yönetim Kurulu Üyelerine, toplantılarımıza ev sahipliği yapan, programımıza önemli destek sağlayan DTSO Başkanı Sayın Mehmet Kaya ve Diyarbakır OSB Başkanı Aziz Odabaşı ile katkı sağlayan herkese, Federasyonumuzdan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Ayrıca başta burada görüşlerimi paylaşma olanağı veren, Sayın Veysi Polat olmak üzere, etkinlik boyunca destek veren Diyarbakır yerel basınına da şükranlarımı sunuyorum.

Herkesin yeni yılını kutluyor, sevgi ve barışın egemen olduğu bir dünya diliyorum.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN