HDP’den yeni kayyum açıklaması « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

HDP’den yeni kayyum açıklaması

Bu haber 08 Eylül 2019 - 22:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasının ardından Diyarbakır’da HDP’li ilçe belediyelerine de atama yapılacağı iddialarına HDP’den açıklama geldi. HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“‘Görevden Uzaklaştırma’ başlığı ile hazırlanan bu yazı, İçişleri Bakanlığı’nın yeni bir kayyım darbesi hazırlığı içerisinde olduğunun göstergesidir. Bir kez daha anlaşılmıştır ki, kayyım atamaları hukuki değil tamamen siyasal tasarruftur. İktidarın seçimde kaybettiklerini geri alma çabasıdır. Halkın iradesinin gasp edilmesi ve sandık iradesinin yok sayılmasıdır.

– Atanan kayyımların halkımız nazarında hiçbir karşılığı olmadığını, Edirne’den Hakkari’ye tüm demokrasi güçlerinin kayyım yoluyla seçmen ve halk iradesinin gaspına nasıl karşı geldiğini geçtiğimiz birkaç haftada gördük. Keza uluslararası alanda da bu kayyım darbesinin hiçbir meşruiyetinin olmadığı birçok kurum ve kuruluş tarafından açıkça ilan edildi.

– Kayyım atamaya devam etmek, seçimle kazanamadığını devlet şiddeti ve gücü ile hukuksuz bir şekilde gasp etmek çözüm değildir. İktidarı zor yoluyla elde etmek, siyasi başarı değil zorbalıktır, zulümdür, kötülüktür. İktidarın bu adımları çaresizliğinin bir göstergesi ve çöküşün kanıtıdır.

– İktidara çağrımız, ilçelere kayyım atama hazırlığından vazgeçmesi, halkın seçtiklerinin yerine atadığı kayyımları görevden alması ve o koltukları gerçek sahiplerine iade etmesidir.

– Bizler, tüm demokrasi güçleri ile birlikte kayyım darbesi karşısında demokratik protesto hakkımızı kullanmaktan, demokratik direnişi sürdürmekten vazgeçmeyeceğiz. AKP-MHP ittifakının ülkeyi ve toplumu gün be gün daha karanlık ve faşizan baskıların yoğunlaştığı bir döneme sürüklemesi karşısındaki mücadelemizi kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.

Diyarbakır Valiliği, bazı internet siteleri ile sosyal medya hesaplarında yer alan ‘ilçe belediyelerine kayyum hazırlığı’ iddialarının gerçeği yansıtmadığı yönünde açıklama yapmıştı.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.