“Hafıza Odası” sergisine protesto: Boş tabutları Keçi Burcu’ndan attılar « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

“Hafıza Odası” sergisine protesto: Boş tabutları Keçi Burcu’ndan attılar

Bu haber 19 Ekim 2021 - 21:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) ev sahipliği ve Pilevneli Galeri sunumuyla Keçi Burcu’nda 16 Ekim’de açılışı yapılan sanatçı Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisi, bir grup genç tarafından protesto edildi.

Sergiyi protesto eden bir grup genç, Keçi Burcu’na çıkarak, şu açıklamayı yaptı: “Burada yapılan sergi değil, Kürt halkının, Amed halkının bütün değerlerine ihanettir. Sergi adı altında gösterilen tabutlar, faili meçhul cinayetlerdir. Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, bu serginin açılışına çelenk göndermiştir. Hem katledip hem de çelenklerle bunları kutlamak, açılışlarını Kürtçe şarkılarla yapmak, Kürtçenin yasak olduğu bir dönemde, insanların sırf Kürt olduğu için katledildiği bir dönemde, bu tabutları, aşağıda görülen ayakkabıları asmak, bütün Kürt halkına, bütün Kürt değerlerine ihanettir. Eğer gerçekten hafıza görmek istiyorsanız, Surlara bakmanız yeterlidir. Evlerimiz yıkıldı, yerine Surla alakası olmayan evler yapıldı. İnsanlarımız katledildi. O nedenle yapılan sergi değil, bizim bütün değerlerimize ihanettir.”

“Amed uyuma, hafızana sahip çık” sloganlarını atan grup, Keçi Burcu’ndaki bazı tabutları Sur’dan aşağıya attığı görüldü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.