Görevden alınan ‘Rockçı İmam’ AİHM’e başvuruyor « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Görevden alınan ‘Rockçı İmam’ AİHM’e başvuruyor

Bu haber 27 Haziran 2019 - 11:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Antalya’nın Kaş İlçesi’ndeki Pınarbaşı Camii’nde imamlık yaparken, arkadaşıyla ‘FiRock’ adlı müzik grubunu kuran ve ‘Rockçı İmam’ olarak tanınan Ahmet Muhsin Tüzer’in mesleğe dönmek için açtığı dava mahkeme tarafından reddedildi.

Kaş’ta imamlık yaparken, 2013 yılında Kramp Grubu’nun gitaristi Doğan Sakin ile ‘FiRock’ adlı müzik grubunu kurarak, rock ve tasavvuf müziğini birleştiren Ahmet Muhsin Tüzer, verdiği ilk konseriyle ulusal ve uluslararası basının ilgi odağı oldu. 2013 yılında ilk single parçası ‘Mevla’ya Gel’i tamamlayarak müzikseverlere sunan Tüzer, daha sonra İstanbul, Antalya, Kaş ve Finike’de konserler verdi. Yurt dışında iki kez ABD’de, bir kez de Portekiz’de üç gün üst üste konserler veren Tüzer, ilk uluslararası albümünü New York’ta bir müzik şirketi aracılığıyla çıkardı.

İmamlık görevinden alınarak Balıkesir’e memur olarak atanan Ahmet Muhsin Tüzer, mahkeme kararıyla görevine döndü. Ancak Tüzer, bu kez de hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Kurulu kararıyla Ağustos 2018 tarihinde meslekten ihraç edildi. Ahmet Muhsin Tüzer, yürütmenin durdurulması talebiyle Antalya 4’üncü İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Davayı görüşen mahkeme talebi reddetti. Ahmet Muhsin Tüzer’in açtığı meslekten ihraç davasının iptalini esastan görüşen mahkeme, davanın reddine karar verdi. 9 sayfalık gerekçeli karar Ahmet Muhsin Tüzer’e gönderildi.

Yüzde yüz kazanacağını düşündüğü bir davayı kaybettiğini aktaran Ahmet Muhsin Tüzer, “Çok sevdiğim imamlık mesleğinden ihraç edilmemin asıl nedeni rock müziğine olan sevgimdir. Yaptığım işle hem yurt içinde hem yurt dışında takdir topladım. İslam dininin doğru biçimde tanıtılmasına katkı sağladım. Ülkemi tanıttım. Takdir edilmem gerekirken mesleğimden edildim. Aç ve açıkta bırakıldım. Davanın peşini bırakmayacağım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar gideceğim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.