“Esnaf siftah yapamadan dükkanı kapatıyor, 6 aylık kira desteği şart” « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

“Esnaf siftah yapamadan dükkanı kapatıyor, 6 aylık kira desteği şart”

Bu haber 21 Mart 2020 - 2:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ŞERİFE DENİZ/ABORİ

Diyarbakır’da 43 bini aşkın esnafın üyesi olduğu Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu, koronavirüsü nedeniyle hükümetin açıkladığı “Ekonomik Tedbir Paketi”ni olumlu, ancak yetersiz buldu. Ebedinoğlu, sosyal hesaplarından yaptığı paylaşımda şu değerlendirmeyi yaptı:

DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu.

“Alınan önlemleri yerinde ve olumlu buluyoruz, ancak salgın nedeniyle iş yapamayan esnafımız için açıklanan destek çok yetersizdir. Acilen yeni bir destek paketi açıklanıp devreye sokulması gerekmektedir. Çarşılar, sokaklar boş, esnaf siftah yapmadan akşam dükkân kapatıyor. Kira, elektrik, su, doğal gaz, stopaj, SGK ve çalışan ödemeleri devam ediyor. En az altı aylık kira desteği verilmelidir. Uzun vadeli 6 ay ön ödemesiz faizsiz bir kredinin verilmesi gibi desteklerin sağlanması gerekiyor. Diyarbakır’da esnafın yanında günlük yevmiyeyle çalışan on binlerce gencimiz işsiz ve zor durumda bu zor süreci atlatana kadar çalışanlarımıza da bir destek sağlanmalıdır.

Sağlık her şeyin başında yer alıyor. Ancak, esnafımızın bu süreci en az zararla atlatması için önlemler de vakit geçirilmeden peşi sıra açıklanmalıdır. Sermayesi az olan esnafımızın dayanma güçlerini artıracak tedbirler uygulamaya bir an önce geçirilmelidir. Bu tedbirler alınmadığı taktirde, işsizlik nedeniyle toplumsal sorunlarla karşı karşıya kalacağımızın kaygısı içerisindeyiz. Devletin sırtındaki en büyük istihdam yükünü alan esnafa sağlanacak her türlü destek ve teşvik, ülkemiz ekonomisinde olumlu izler bırakacağını unutmamalıyız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN