Ermenilere hakaret eden Murat Övüç hakkında “kin ve nefret” davası « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Ermenilere hakaret eden Murat Övüç hakkında “kin ve nefret” davası

Bu haber 19 Haziran 2020 - 16:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Murat Övüç hakkında, sosyal medya hesabından Ermenilerle ilgili yaptığı paylaşımlar nedeniyle “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Ermeni asıllı Amerikalı sanatçı Kim Kardashian, sosyal medya hesabından Türklerin Ermenilere soykırım yaptığı yönünde paylaşımlarda bulunmuştu. Kardashian’a tepki gösteren sosyal medya fenomeni Murat Övüç, ”Siz Ermeniler pisliksiniz. Sen kimsin benim Osmanlı büyüklerime barbar diyorsun” demişti.

Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Övüç hakkında “Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak” suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, 7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gereğince, Övünç’ün dosyasında basit yargılama usulünün uygulanmasına karar verdi. Sanık Övünç ile dosyanın ermeni vatandaşı olan müştekisine tebligat gönderen mahkeme, her iki tarafın beyan ve savunmalarını 15 gün içinde yazılı olarak iletmesini istedi. Tarafların yazılı beyan ve savunmalarının mahkemeye ulaşmasının ardından, mahkemenin dosyadaki delil durumu ve savunma içeriklerine göre duruşma yapmaksızın karar vereceği öğrenildi. Verilecek olan karara itiraz edilmesi halinde ise normal yargılama usulüne geçileceği bildirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.