Erbil’den sert tepki: Mersin’deki ırkçı saldırıyı kabul etmiyoruz « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Erbil’den sert tepki: Mersin’deki ırkçı saldırıyı kabul etmiyoruz

Bu haber 14 Mayıs 2021 - 18:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Erbil Valiliği’nden yapılan açıklamada, Mersin’de ırkçı saldırıya uğrayan Muştaq Mahmud Kerim ve ailesi ile iletişime geçildiği ve olayın takip edildiği belirtildi.

Erbil Valisi Omid Xoşnav, Mersin’de yaşanan olaya ilişkin olarak, nerede olursa olsun vatandaşlarına yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu söyledi. Rudaw’da yer alan açıklamada, “Sosyal medyada yayımlanan bir videoda Erbilli bir ailenin Türkiye’nin Mersin ve Adana illeri arasında insanlık dışı bir şekilde bir kaç kişinin saldırısına uğradığı ve darp edildiği görülüyor. Valimiz Omid Xoşnav, aile ve yakınlarıyla iletişime geçerek saldırganların tutuklanarak gerekli cezaya çarptırılması için resmi kurumlarla görüştüğü konusunda aileyi temin etti” denildi.

Konu ile ilgili Kürdistan Bölgesi Hükümeti Dış İlişkiler Birimi ve Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu yetkilileriyle görüşen Omid Xoşnav, Türkiye Başkonsolosluğu’nun kamuoyuna konu ile ilgili açıklama yapmasını istedi.

Xoşnav, taleplerini şu şekilde sıraladı:

1-Konu ile ilgili bir an önce inceleme başlatılarak söz konusu aileye yönelik insanlık dışı saldırının sebeplerinin ortaya çıkarılması ve faillerinin yasalara göre en ağır şekilde cezalandırılması.

2- Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğundan vatandaşlarımıza yönelik saldırı ile ilgili resmi bir açıklama ile kamuoyunu bilgilendirmesini istiyoruz.

3-Erbil Valiliği olarak, ne şekilde ve gerekçe ile olursa olsun bu tür saldırıları kabul etmiyoruz ve doğru olmayan bu saldırıyı sert bir şekilde kınıyoruz. Nerede olursa olsun vatandaşlarımıza yönelik saygısızlık yapılmasını kabul etmiyoruz.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.