Eğil Belediye Başkanlığı’na seçilen Akkul’dan belgeli yanıt: Yalan, yanlış ve iftira var (ÖZEL) « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Eğil Belediye Başkanlığı’na seçilen Akkul’dan belgeli yanıt: Yalan, yanlış ve iftira var (ÖZEL)

Bu haber 08 Nisan 2019 - 23:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VEYSİ POLAT

AK Parti Diyarbakır İl Örgütü, Eğil İlçesi’nde HDP’den belediye başkanı seçilen Mustafa Akkul’un Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanlığı’ndan istifa etmediğini öne sürerek YSK’ya itirazda bulundu. HDP’li Akkul, bu iddiaya belgelerle yanıt verdi ve ekledi: “Bunların yasalardan da haberi yok. Oda ve Borsalar Kanunu’nu açıp okusunlar. Ayrıca 26 Kasım 2018 tarihinde oda başkanlığı görevimi kesin seçim sonuçları açıklanıncaya kadar bıraktığımı içeren dilekçem karar defterinde mevcuttur” dedi.

Akkul birinci seçildi, AK Parti itiraz etti

AK Parti Diyarbakır İl Örgütü, Hazro, Dicle, Kocaköy, Kulp, Yenişehir, Sur, Bağlar, Kayapınar, Eğil ve Ergani ilçelerinde yerel seçim sonuçlarına itiraz etti. AK Parti’nin mazbatasının verilmemesini istediği adaylardan biri de HDP’li Eğil Belediye Başkan Adayı Mustafa Akkul’du. Akkul, 31 Mart seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 51,37’sini alarak başkanlığa seçildi. AK Parti adayı Mehmet Karakaş ise %45.85 oy alarak ikinci oldu.

AK Parti, Akkul’un daha önce Diyarbakır Kuyumcular ve Sarraflar Odası Başkanlığı yaptığını, seçime girerken de istifa etmediği iddiasıyla Yüksek Seçim Kurulu’na itirazda bulundu.

 

Mustafa Akkul, Eğil’de oyların yüzde 51.37’sini almıştı.

Yeni yasa Resmi Gazete’de yayımlanmıştı

 

HDP’li Mustafa Akkul ise bu iddiayı belgelerle yalanladı. 30 Kasım2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Kanunu ile Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u hatırlatan Akkul, yasanın genişletildiğini söyledi. Akkul, yeni kanunda “Milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde adaylık için görevinden ayrılan esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşları genel başkanı ve başkanları ile yönetim ve denetim kurulu üyeleri, aday olamadıkları veya seçilemedikleri takdirde en geç Yüksek Seçim Kurulu’nca seçim sonuçlarının ilanını takip eden bir ay içinde eski görevlerine dönebilirler. Bu süreçte, genel başkanın ve başkanların yerine seçim yapılmaz; yönetim ve denetim kurulu üyelerinin yerine ise yedek üyeler çağrılır. Genel başkanın ve başkanların eski görevlerine dönmeleri için öngörülen sürenin sonuna kadar başkan vekilleri, yoksa en yaşlı yönetim kurulu üyesi başkanlık görevini yürütür” ifadesinin yer aldığını hatırlattı.

“İddianın tamamı yanlış ve yalan”

AK Parti’nin iddiasının aksine 26 Kasım 2018 tarihinde görevini bıraktığını ve bunun Oda Karar Defteri’ne işlendiğini vurgulayan Akkul, “İddiaların tamamı yanlış ve yalan. Yasa, oda başkanlığı yürüten kişilere tekrardan göreve dönme hakkı bile tanımışken bu iddiayı ortaya atmak çirkinliktir, halkın iradesine saygısızlıktır. Buna çanak tutanlar da bu halkın vicdanında elbet mahkum olacaklardır. AK Parti’nin iddiaları üzerine YSK’ya biz de belgelerimizi sunduk” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.