Diziler kadına yönelik şiddeti tetikliyor: Bir bölümde 3 şiddet sahnesi var… « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diziler kadına yönelik şiddeti tetikliyor: Bir bölümde 3 şiddet sahnesi var…

Bu haber 27 Haziran 2019 - 2:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, Türkiye’de yayınlanan dizilerdeki şiddeti araştırarak rapor haline getirdi. Rapora göre rastgele incelenen 8 dizi bölümünde 23 kadına yönelik şiddet sahnesi var.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, sansürü asla kabul etmediklerini belirterek, “Televizyon dizilerinin toplum üzerinde özellikle gençler ve çocuklarda yaratacağı etki öngörülerek yayınlanması gerekiyor” dedi.

2018’de 440 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, 317 kadına cinsel şiddet uygulandığını ifade eden Taşcıer, televizyon dizilerinin buna etkisinin açık olduğunu, bu nedenle “Dizilerin Şiddet Karnesi” isimli bir rapor hazırladıklarını kaydetti. Taşcıer, en çok izlenen diziler arasından rastgele seçim yaparak, belirlenen 8 yapımın birer bölümünü izlediklerini ve bu raporu hazırladıklarını belirtti.
Dizileri kadına yönelik şiddet, kadının güçsüz gösterildiği, şiddet söylemenin olduğu, psikolojik şiddetin toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin desteklendiği, silah ve ölüm sahnelerinin olduğu başlıklar altında incelediklerini aktaran Taşcıer, araştırmanın sonucuna göre, 8 dizide toplam 23 sahnede kadına yönelik şiddet uygulandığını ifade etti.

Bir dizinin yalnızca bir bölümünde en az 3 kez kadına yönelik şiddet sahnesi bulunduğunu anlatan Taşcıer, şöyle konuştu: “Bu sahnelerden 4’ü babanın kızına, diğerleri de erkeğin eşine, kadına yaptığı şiddet, işkence, tecavüz edilmeye çalışılması, sandalyeye bağlanması, kafasına zorla silah dayandığı sahneler. 30 sahnede genel şiddet bulunuyor. Bu sahnelerde boğma, tokat atma, sopalarla dayak atma, fare zehriyle zehirleme, silahla vurulma ve işkence sahneleri mevcut. İzlenen 8 dizide en 219 kez silah gözükmüş ve ateşlenmiş. Söz konusu sahnede her türlü silah var. Öyle bir hal almış ki sanki silahın olmadığı bir sahnenin çekilmesi mümkün değil. İzlenen 8 dizinin de ortak özelliği hepsinde silah sahnesinin bulunması.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.