Diyarbakırlı sanayiciyi Covid-19 vurdu, banka desteğinden sadece yüzde 20’si yararlanabildi « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakırlı sanayiciyi Covid-19 vurdu, banka desteğinden sadece yüzde 20’si yararlanabildi

Bu haber 29 Haziran 2020 - 13:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nin (DOSB) koronavirüsün kent ekonomisine etkisini ortaya çıkarmak için yaptığı araştırmadan çarpıcı sonuç çıktı.

DTSO ve DOSB tarafından açıklanan rapora göre her iki kurum işbirliğinde 11-22 Mayıs 2020 tarihleri arasında Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 212 işletmeden 152 işletme ile yüz yüze görüşme yapılarak, işletmelerin pandemi sürecinde açıklanan istihdam ve finansal tedbirlerden ne düzeyde yararlandıkları araştırıldı.

Raporda, şu ifadeler yer aldı:

“Görüşülen işletmelerin %82,3’ü pandemi sürecinden etkilenmiştir. İşletmeler üretim kapasitelerini düşürmüş, yarı zamanlı üretime geçmiş veya üretimlerini durdurmuşlardır. Bu dönemde farklı süreler ile üretimini durduran işletmelerin oranı %25,1’dir.
Pandemi döneminde işletmelerin üretimlerini desteklemek için kısa çalışma ödeneği, borç erteleme ve banka kredi desteği açıklanmıştır.
Kısa çalışma ödeneğinden işletmelerin %29’u, 7.697 çalışanın %23,57’si yaralanmıştır. Kısa çalışma ödeneğine işletmelerin %53,9’u başvurmuştur. 152 firmada çalışan toplam 7.976 çalışanın %42’si için başvuru yapılmış (3.347 çalışan), başvuru yapılan çalışanların %56,17’si (1.880 çalışan) bu destekten yararlanmıştır.
Başvuru yapıp destek alamayan işletmelerin %85,5’i 450 prim gün koşulunu sağlayamamıştır. Görüşme yapılan işletmelerin %60,5’inin faaliyet süresinin 10 yıl altında olması, ilimizde küçük ve mikro ölçekli işletmelerin yoğunluğu ve bölgenin özgün sorunları düşünüldüğünde 450 prim gün koşulu Diyarbakır için dezavantaj yaratmıştır.
İşletmelerde bu dönemde ücretli izne çıkarılan çalışan sayısı 632, ücretsiz izne çıkarılan çalışan sayısı 1.117 kişidir. Bu durum ildeki yüksek işsizlik oranlarının daha fazla artmasına neden olmuştur.


İşletmelerin %57,40’ı bu dönemde kira, fatura, vergi, SGK, çalışan maaşı, banka kredi ve borçlarını ödeyemediklerini belirtmiştir. Pandemi öncesi finansa erişimde zorlanan il ve bölge işletmeleri bu dönemde daha ciddi finansal sorunlar karşı karşıya kalmışlardır.
İşletmelerin %61,2’sinin hali hazırda bankalara kısa, orta ve uzun vadede kredi borçları bulunmaktadır. Açılan kredi desteklerine görüşme yapılan işletmelerin %57’si başvurmuştur. Başvuru yapmama nedenleri arasında mevcut kredi borçları ve işletmenin sicili önemli bir paya sahiptir. Banka kredi başvurusu yapan işletmelerin de sadece %51,2’si kredi alabilmiştir.
Genel olarak bakıldığında açıklanan tedbirlerden yararlanma oranları oldukça düşüktür. İşletmelerin sadece
– %20,30 banka kredi desteğinden,
– %18,40’ı SGK ve vergi borcu ötelemeden,
– %29’u kısa çalışma ödeneğinden yararlanmıştır.

İşletmelerin %84’ü pandemi döneminde açıklanan desteklerin yetersiz olduğunu belirtmiştir.”

 

karabük escort bayan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN