Diyarbakırlı sanayicilerin 25 yıllık hayali gerçek oldu « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakırlı sanayicilerin 25 yıllık hayali gerçek oldu

Bu haber 21 Aralık 2020 - 22:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde 25 yıllık hayal gerçek oldu. Organize Sanayi Bölgesi’nde tarihinde ilk kez bir firma mallarını organize sanayinin içerisine kadar trenle getirdi. Demiryolu hattıyla ağır ton ürünleri ihraç ve ithalatında hem zaman hem de maliyete tasarruf sağlanacak.

Kentte yatırımcıların talebi üzerine ithal ve ihraç ürünlerin Diyarbakır OSB ile Mersin Limanı bağlantısını sağlayacak 4,5 kilometrelik demiryolu hattı, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) çalışmalarıyla tamamlandı.  Diyarbakır organize sanayi demiryolu ağına kavuştu. Maliyetler yarı yarıya düştü. Kent ekonomisine büyük katkı sağlayan bölgede 242 fabrika bulunuyor ve yaklaşık 8 bin 500 kişi istihdam ediliyor.

Devlet Demiryolları sanayicinin yükünü hafifletmek için bir proje başlattı. Organize Sanayi Bölgesi’yle Mersin Limanı bağlantısını sağlayacak 4,5 kilometrelik demiryolu hattı faaliyete girdi.

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan.

OSB Başkanı Mustafa Fidan: Liman kentlerine ulaşmanın önün açacağız

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan, “Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonunda, 4.5 kilometrelik ek bağlantı ile Diyarbakır OSB, Demir Yolları hattına bağlandı. Ancak, bağlantı kurulmasına rağmen o yıllarda lojistik firmalarının yük taşımak için verdikleri tekliflerin aşırı yüksek olması nedeniyle bir türlü firmalar demir yolu ile ürünlerini gönderememiş ve ham madde ile yüklerini getirememişti. Bu yıl Dicle Mermer Firmamızın bireysel girişimleri ve DDY Genel Müdürlüğü ile yaptığı görüşmelerde gereken hassasiyet gösterilmiş ve firmamız ile anlaşma yapılmıştır. Ve 25 yıldan beri OSB’de ilk kez bir firma, fabrikasına getireceği hammaddeyi, demir yolu ile getirmiştir. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü yetkililerine göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ederken, firmamızı da bu girişiminden dolayı kutluyoruz. Firma yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre nakliye maliyetini yüzde 60’a varan oranda düşürerek, ürün maliyetini de olumlu yönde etkilemiştir. Zaten daha önce başlatmış olduğumuz görüşmelerimiz vardı. Şimdi diğer firmalarımızın da aynı şekilde demiryollarını kullanmalarının önünü açmak için gerekli girişimlerimizi sürdüreceğiz. Bu konuda ilgili devlet kurumları ve yöneticileriyle en kısa sürede görüşerek, demir yolunun özellikle Mersin başta olmak üzere diğer liman kentlerine ulaşmasının önünü açmaya çalışacağız” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN