“DİYARBAKIRLI SANAYİCİLER DEVLETTEN POZİTİF AYRIMCILIK BEKLİYOR” « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

“DİYARBAKIRLI SANAYİCİLER DEVLETTEN POZİTİF AYRIMCILIK BEKLİYOR”

Bu haber 12 Ocak 2021 - 0:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VEYSİ POLAT

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Meclis Başkanı ve Mütevelli Heyeti Başkanvekili olan kentin en eski sanayicilerinden Sezai Topalan, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Dicle Mermer A.Ş. olarak, yıllar sonra OSB’deki demiryolu hattında ilk nakliye ile adından söz ettirdi.

Abori’ye Dicle Mermer A.Ş.’nin kapısını açan Sayın Sezai Topalan, demiryolu hattındaki sevkiyatın hikayesini, 2020 değerlendirmesini ve 2021 beklentilerini anlattı.

Sayın Topalan’a yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

*OSB’de yıllar sonra demiryolu hattından nakliye yapan firma oldunuz. Bu başarının hikayesini anlatır mısınız?

Demiryolu taşımacılığı daha uygun olduğu için, Vali bey’e OSB’nin içindeki bağlantıyı aktif hale getirelim, dedik. Vali bey’in, bakanlığın ve bizim de kişisel çabalarımız sonucu demiryolu hattı bağladı. Demiryolu genel müdürlüğüyle, Malatya bölge müdürlüğüyle görüştük. Ana yoldan OSB’nin içine kadar 4.5 km’lik yeni bir hat çekildi. 1270 ton tek seferde sevkiyat yaptık. Sezon bittiği için daha sonra sevkiyatlara devam edeceğiz. Tırlardan fiyat aldık; tonu 180+KDV, demiryolu istasyonuna malzemeyi getirme şartıyla 60+KDV ile Diyarbakır’a getirdik. Totalde 90/100 TL’ye mal oldu.

Diğer firmalar beni arıyor nasıl taşıdınız? diye. Biz de diğer bölgelerden öğrendik. Tahliyeyi şuan kendimiz yapıyoruz. Ama ileride OSB güçlenirse bir vinç alıp orada sabit tutarak tahliyeyi vinç ile gerçekleştirebiliriz.

“SANAYİCİLER 2020’DE ELDEKİ SERMAYEYİ TÜKETTİ”

*Diyarbakır’ın en eski sanayicilerinden biri olarak 2020’yi değerlendirir misiniz?

Çok kötü bir yıldı. Sanayicilerin yüzde 50/60’ı zararda, bütün sanayiciler elindeki sermayeyi yedi. İşyerleri aidat, maaş ve faturaları ödeyemedi. Bu virüse neredeyse yakalanmayan fabrika kalmadı. Fabrikalar bir süre kapalı kaldı. Tamamen kapanan fabrikalar da oldu.

“2021’DEN UMUTLUYUM”

*2021’den beklentileriniz neler?

Ben 2021’den umutluyum. Neden derseniz; tekstil ihtiyacı bitmez, mermer ihtiyacı bitmez, gıda ihtiyacı bitmez. Bizim bölgenin alt yapısı buna çok müsait. Bu demiryolu projesi de sanayiciyi hem zaman açısından hem de maddi olarak çok rahatlatacak.

Pandemi süreci biterse bu bölgeye pozitif ayrımcılık istiyoruz. Sanayicinin beklentisi elektrik desteği, çalışanın sigortalarına destek ve mutasar (vergi) desteğidir. Devletin verdiği destekler ve teşvikler hiçbir zaman yeterli olmadı.

 

“YENİ VALİMİZ ÇÖZÜM ODAKLI”

Yeni Valimiz Sayın Münir Karaloğlu, çözümcü ve çözüm odaklı çalışan biri. OSB’de arıtma problemimiz vardı. Vali hemen halletti ve sanayicilerimizin işi aksamadı. Daha önce çalıştığı şehirlerde de böyleymiş.

“REKABET RUHUMUZUN GELİŞMESİ GEREKİYOR”

*Bugüne kadar ki krizleri siz/sanayiciler nasıl yönetti?

Herkes kendine düşen özveriyi yapmalı. Sanayicilerin işçi çıkarmasını bir kere kafalarından çıkarmaları gerekiyor. Çünkü o insan kendine bir yaşam kurmuş, sen o insanı yaşamından koparırsan umutlarını yitirir. OSB’de çok işçi çıkarımı olmadı. Devlet SGK’ya katkı sundu.

Rekabet ruhumuzun gelişmesi gerekiyor. Biz limana uzağız, nakliye pahalı ve bizim diğer bölgelerle rekabet edebilmemiz için bir pozitif ayrımcılığa ihtiyacımız var. İkincisi TEDAŞ özelleşmemeliydi. Sanayiciyi en çok zorlayan durum bu. Üretim yapana, ihracat sahiplerine veya çalışan personel sayısına bakarak destek verilmelidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN