Diyarbakır’ın astronumu hayatını kaybetti « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakır’ın astronumu hayatını kaybetti

Bu haber 21 Şubat 2021 - 23:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır’da astronomiye olan merakı nedeniyle Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) takdir mektubu olan kentin tek astronomu Abdulkadir Topkaç yaşamını yitirdi. Topkaç’ın ölümü kentte hüzünle karşılandı.

Diyarbakır’da yaşayan Abdulkadir Topkaç, uzun bir süre fırıncılık yaptı. Astronomiye merak salan ve 1991 yılından bu yana gökteki olayları inceleyen ilkokul mezunu Ahbdulkadir Topkaç, yaptığı çalışmalardan dolayı NASA’dan mektup aldı.

Sur’daki hendek ve barikat olaylarında teleskopu zarar gören Abdulkadir Topkaç’a hayırseverler yeni bir teleskop hediye etmişti.

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’ne bağlı Dengecûk (Gözegöl) Köyü’nde 1954 yılında dünyaya gelen Topkaç, eğitimini ilkokul beşinci sınıfa kadar tamamlayabildi. Asıl mesleği simit ustalığı olan Topkaç, ciddi çalışmalara başlaması 1991 yılında ayın hareketlerini dürbünle gözlemlemeye başlamasıyla oldu. Topkaç, astronomiyle ilgilenmeye başlamasını, “1991 yılında evin avlusunda oturuyordum, akşam saatleriydi. Ay görünmeye başladı. Kendi kendime düşünüp, ‘Bu kadar zaman soyut kavramları düşündükten sonra ayın eksen dönüş hareketini bulabilir miyim?’ şeklinde açıklamıştı.

Cep telefonu teknolojisinde Diyarbakır’ın mucidi olan Celal Göğer, Sur olaylarında hasar gören Abdulkadir Topkaç’ın evini onararak yeniden yaşanabilir hale getirmişti. 

Topkaç, ilk teleskobunu 1992 yılında İstanbul’da 2 bin 500 dolara satın aldı. Satın aldığı teleskop Sovyetler Birliği’nden kalmaydı. Bu teleskop, Sur ilçesindeki Hendek çatışmalarında tahrip oldu. Bunun üzerine sosyal medyada düzenlenen bir yardım kampanyası sonucunda Topkaç’a 16 bin liralık bir teleskop alındı.

1992 yılında Ayın bir aylık seyir açısını elde eden Topkaç, ayın yay şeklinde hareket ettiğini gözlemlemiş, çalışmalarını NASA ve TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi göndermişti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.