Diyarbakır’da ünlüler ve iş dünyası gala gecesinde buluştu « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakır’da ünlüler ve iş dünyası gala gecesinde buluştu

Bu haber 02 Haziran 2021 - 22:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Diyarbakır’da yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında dün başlayan “1. Diyarbakır Kısa Film Festivali”nin gala gecesi yapıldı. Sinema oyuncuları, iş dünyası temsilcileri ve yerel yöneticilerin buluştuğu gecede, Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel değerlerine dikkat çekilerek, kentin doğal bir film platosu olduğu ifade edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen festival, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde başladı. Halka ücretsiz olarak açık olan filmlerin gösterimleri gündüz yapılırken, akşam önce kokteyl verildi ardından gala gecesi gerçekleştirildi.

Pandemi sürecinde normalleşme sürecine geçişle birlikte ilk fiziksel film festivaline ev sahipliği yapacak olan Diyarbakır, oyuncu, yönetmen ve sinema sektörünün önemli isimlerini ağırlayacak.

Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği’nin geçen yıl Şubat ayında start verdiği organizasyon için başvurular mart ayında başladı. Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan festival, pandemi nedeniyle ertelenirken, başvurular online alındı.

Festivale, bin 266’sı uluslararası gösterim, 587’si kurmaca, 172 belgesel kategorisinden olmak 2 bin 25 başvuru olurken, finale kalan 20 film arasında 4 Kürtçe film de var. Festival bünyesinde, senaryo, yönetmenlik ve görüntü yönetmeni atölyesi olmak üzere toplamda 15 etkinlik yapılacak.

Gala gecesine Diyarbakır Vali Yardımcısı Ömer Çoşkun, Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale, Sur ilçe Belediye Başkan Yardımcısı Veysel Kızılay, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Mustafa Fidan, DESOB Yönetim Kurulu Üyesi Abdüllatif Aykul, ve çok sayıda ünlü isim ile davetliler katıldı.

Galada konuşan Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği Başkanı ve Festival Direktörü Yönetmen Serhat Gönen, “Bu yıl iki ilki yaşıyoruz. Hem kısa film festivalinin Diyarbakır’da olması hem de bu yıl kentte fiziki olarak gerçekleştirilen ilk festival oldu. Birçok festival gibi online olarak yapabilirdik ama ertelemek istedik. Amacımız sektör profesyonellerini kente getirip buradaki sinema severlerle buluşturmaktı. Festivalle, Diyarbakır’ın bir film platosu olduğunu herkese göstermek istedik. Kentin tanıtımına katkı sunacağımız için çok mutluyuz” dedi.

Yeşilçam’ın ünlü sinema oyuncularından Suna Yıldızoğlu.

ÜNLÜ OYUNCUDAN DUYGUSAL KONUŞMA

Sinema oyuncusu Suna Yıldızoğlu da, Diyarbakır’da festivale katılmanın kendisini heyecanlandırdığını ve duygulandırdığını söyledi. 1979 yılında en son konser için Diyarbakır’a geldiğini ifade eden Yıldızoğlu, “O dönemde geldiğimde kaldığım Sur ilçesinde hala eski havası duruyor. Sur’da ortama uygun yeni evlerin yapılmasının çok hoşuna gitti. Kısıtlama sürecinden sonra özgürlüğümü Diyarbakır’da kutluyorum. Diyarbakır’da festival yapılması önemli. Sanat ve müzik bizi birleştiriyor. Bu bağları koparmamız gerektiğini düşünüyorum. Müthiş bir fikir ve daha güzel şeylerin yapılacağından eminim” diye konuştu.

Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinin oyuncusu, Diyarbakırlı Hakan Karsak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“DİYARBAKIR İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Oyuncu Hakan Karsak ise Diyarbakırlı olarak kentin sinema ve tiyatrosu için tecrübelerini burada farkındalık yaratarak aktarmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Karsak, “Burası için elimizden geleni yapmaya hazırız. Yıllar sonra burada arkadaşlarımız ve gençlerimizle görüşmek benim için gurur vericidir. Sinema ve tiyatrolar yüzde 50 kapasiteli açıldı. Sıcağa ve pandemiye rağmen gençlerin ilgisi güzel. Böyle kaliteli bir festivalle özlemi gidermeye çalışıyoruz. İstanbul ve Diyarbakır arasında uzun metraj film ve tiyatro arasında köprü görevi görmeyi istiyoruz” şeklinde konuştu.

Gecede sinema oyuncusu Ali Sürmeli’ye Ahmet Arif adına, Suna Yıldızoğlu’na da Sami Hazinses adına “Emek Ödülü” verilirken, 1. Diyarbakır Kısa Film Festivali 4 Haziran’a kadar çeşitli film gösterimleri ve etkinliklerle kutlanacak.

FESTİVALE KATKI SUNANLARA PLAKET VERİLDİ

Gecede, festivalin yaşam bulması için katkı sunan Hani Belediye Başkanı İbrahim Lale’ye, Sur Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi adına Başkan Yardımcısı Veysel Kızılay’a, DTSO Başkanı Mehmet Kaya’ya, DTB Başkanı Engin Yeşil’e, OSB Başkanı Mustafa Fidan’a, DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu adına Yönetim Kurulu Üyesi Abdüllatif Aykul’a, DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Özkılıç adına Yönetim Kurulu Üyesi Şeyhmus Akbaş’a, Demir Hotel ve Green Park Hotel’e plaketler verildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.