Diyarbakır’da “Topraktan Podyuma” Tekstil Zirvesi « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakır’da “Topraktan Podyuma” Tekstil Zirvesi

Bu haber 15 Ekim 2021 - 13:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 VEYSİ POLAT

Türkiye’nin ilk ve tek Tekstil İhtisas OSB’sine sahip olan Diyarbakır, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği’nin (GÜNTİAD) ev sahipliğinde tekstil sektörünün önemli isimlerini ağırladı. Katılımcılar, bölgedeki genç nüfusun ve yatırımcıya tanınan kolaylıkların büyük bir avantaj sağladığına dikkat çekerek, “Diyarbakır, yakın tarihte moda ve hazır giyimde tekstilin ana üssü olmaya aday bir kent” ifadesini kullandılar.

Tekstilin ana hammaddesi olarak bilinen pamuğun ana vatanlarından biri olan Diyarbakır, rekolte açısından Türkiye’de üçüncü, kalitede ise birinci sırada. Kentin barındırdığı genç nüfus ve devletin SGK ve KDV muafiyeti gibi sağladığı kimi kolaylıklar, son yıllarda tekstil yatırımcılarını Diyarbakır’a yönlendirdi.

 

İLK GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI

İstihdamın ana lokomotifi olarak nitelendirilen tekstildeki pozitif avantajları fırsata dönüştürmek isteyen Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş İnsanları Derneği (GÜNTİAD), Diyarbakır’da “Topraktan Podyuma” sloganıyla sektörün önemli isimlerini bir araya getirdi.

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun da katıldığı toplantıda, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hayati Ertuğrul, Gaziantep Penye Konfeksiyon İmalat Hazır Giyim Derneği (PENKON) Başkanı Reis Reisoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Dışişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Mete Yağlı, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral, STK başkanları, Batman, Mardin, Bitlis, Van ve Diyarbakır’dan yaklaşık 400 tekstil yatırımcısı da hazır bulundu.

Toplantı öncesi Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB’deki fabrikaları gezen sektörün önde isimleri, daha sonra Karma OSB’ye geçerek, incelemelerde bulundu.

DALKIRAN: YOĞUN LOBİ FAALİYETİ YAPIYORUZ

Toplantının açılış konuşmasını yapan GÜNTİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet Dalkıran,  Diyarbakır’ı tekstil sektöründe Türkiye’nin merkez kentlerinden biri haline getirmek için yoğun çaba gösterdiklerini ve lobi faaliyetleri yaptıklarını ifade etti. Tekstilkent ile ilgili bilgiler veren Dalkıran, “Tekstilkent, Türkiye’nin hazır giyim alanındaki ilk organize sanayi bölgesi niteliğindedir. Uzun bir mücadelenin sonunda kurulabilen tekstilkent, çok hızlı bir şekilde ayağa kalkmıştır. Şu anda 64 firmaya yer tahsisi yapılmış, bu firmalarımızdan sadece 10 tanesi henüz yapı ruhsatı almamıştır. Bütün dünyanın pandemiden etkilendiği 2020 ve 2021 yılında yapılan bu yatırımlar bölgenin sanayileşmesinin ve en önemlisi de sanayileşme kültürünün yerleşmesine ve uzun vadede hepimizin kanayan yarası olan işsizlik sorunun bölgemiz ve ilimiz için bir sorun olmaktan çıkmasını sağlayacaktır” dedi.

Son zamanlarda Diyarbakır’da yapılan bazı yatırımların tekstil sektörü için büyük bir önem taşıdığına dikkat çeken Dalkıran, şöyle devam etti:

“1. OSB’de yapımı tamamlanan arıtma tesisi sayesinde artık tekstilin bütün süreçleri Diyarbakır’da tamamlanabilecektir. Topraktan Podyuma üreten bir diyarbakır olacağız. Üretimin pazarlara erişimi için en önemli sorunların başında Lojistik gelmektedir. 15 Ekim 2021 yani yarın ihalesi yapılacak olan Diyarbakır Lojistik Merkez, yaklaşık 2200 Dönüm alan üzerine kurulu depoları, tır parkı, demiryolu yük istasyonu, gümrük merkezi gibi entegre yapılarıyla Türkiye’nin en büyük Lojistik merkezi olacaktır. Karacadağ OSB, kentimizin yeni OSB’sidir. 2022 yılında burada da parsel tahsislerin yapılması planlanmaktadır. Beraber çok güzel işler başaracağız bunda en önemli pay elini taşın altına koyan sanayicilerimiz ve bu sanayicilerimizin yanında yer alan Sayın Valimiz’dir. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.”

“DİYARBAKIR TEKSTİL ÜSSÜ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR”

Daha sonra konuşan Ege Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hayati Ertuğrul da şunları söyledi: “2019’da Diyarbakır’a geldiğimizde İhtisas OSB’nin inşa çalışmaları haberini almıştık. İki yıl içerisinde gördüğümüz manzaraya inanamadık. 48 fabrika şu an faal halde. Bu sayı hızla artıyor. Biz Buca’da 19 yılda ancak 160 yatırımcı sayısını yakalayabilmişken, Diyarbakır’da kısa sürede tekstile olan ilgiyi görünce hayıflandım. Doğu ve Güneydoğu, özellikle Diyarbakır, barındırdığı potansiyel ile tekstil ve hazır giyim üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Burada yaşayanlar bunu fark etmeyebilir ama biz geldik ve gördük.”

 

DİYARBAKIR VALİSİ: KENTİN 40 YILI HEBA EDİLMİŞ

Toplantıda konuşan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, bölgedeki çatışmalı ortam nedeniyle “Diyarbakır’ın 40 yılının heba edildiğini” ifade ederek, şunları söyledi:

“Ama son 5 yıldır yaşamış olduğumuz huzur ve güven ortamında Diyarbakır’ın gündemi yatırım, istihdam, ihracat ve mutluluktur. Türkiye’de genç nüfusa sahip illerden bir tanesi Diyarbakır. Bu genç nüfusa mutlaka iş aş bulmamız, istihdam yaratmamız lazım. İstihdamı en pratik, en kolay yaratabileceğimiz birkaç sektör var. Bunlardan en önemlisi hazır giyim sektörüdür. Diyarbakır şu an pamuk üretiminde Türkiye’de üçüncü sırada, devam eden sulama yatırımları bittiğinde açık ara birinci olacak. Özellikle Silvan barajı bittiğinde bir numara olacak. Diyarbakır tekstilde ve hazır giyimde büyümeye devam edecek.”

Yapılan konuşmaların ardından Vali yardımcısı Ömer Çoşkun, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Hasan Maral ve GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran’ın konuşmacı olduğu ve sunum yaptığı panel kısmı ile program sonlandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN