Diyarbakır’da maske krizi « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakır’da maske krizi

Bu haber 23 Nisan 2020 - 13:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Koronavirüs salgınına karşı Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz dağıtılan maskeler, Diyarbakır’da krize neden oldu. Vatandaş eczanelerde maske bulamadığını belirtirken, eczaneler ise maskelerin sınırlı sayıda geldiğini ve hemen tükendiğini söyledi. Diyarbakır Eczacılar Odası Başkanı Mahmur Sert ise, “Şu ana kadar kentte 450 bin maske dağıtımını gerçekleştirdik. Yetersizlikler var” açıklamasını yaptı.

Koronavirüs salgınına karşı Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacılar Birliği arasında yapılan anlaşma doğrultusunda maskeler, eczanelerden ücretsiz temin ediliyor. E-devlet üzerinden başvuru yapan vatandaşlar, kendilerine gelen mesajla eczanelere gidip 5’er adet hijyenik maske veriliyor.

Ancak maskelerin sınırlı sayıda gelmesi nedeniyle zaman zaman vatandaşlar ile eczacılar arasında tartışmalar yaşanıyor.

Vatandaş Mustafa Demirel.

VATANDAŞ: İNGİLTERE’YE MASKE VAR, DİYARBAKIR’A YOK

Mustafa Demirel adlı vatandaş, kendisine gelen şifreyle eczaneye gittiğini ancak maske alamadığını söyledi. Demirel, “Tam 14 eczane dolaştım ve maske bulamadım. Eczane maskelerin sınırlı sayıda geldiğini ve tükendiğini söylüyor. İtalya ve İngiltere’ye kadar maske gönderebilen devlet nasıl oluyor da Diyarbakır’a gönderemiyor. Bu nasıl iş? Soruna çare bulsunlar, vatandaşı böylesi bir zamanda maskesiz bırakmasınlar” dedi.

Diyaboğlu Eczanesi sahibi Sertaç Okay.

ECZANELER: ASIL İŞİMİZİ YAPAMIYORUZ, BU İŞ BELEDİYELERE DEVREDİLMELİ

Güneydoğu Ekspres’e konuşan Diyaboğlu Eczanesi sahibi Sertaç Okay, “Maskeler sınırlı sayıda geliyor. Örneğin bu sabah 200 adet geldi ve saat 9-11 arası tükendi. Eczanelerin hiçbir suçu yok. Dağıtım işini bizden alıp belediyelere versinler. Asıl işimizi yapamaz hale geldi. Reçeteyle gelen hasta ile ilgilenmiyoruz” dedi.

Diyarbakır Eczacılar Odası Başkanı Mahmut Sert.

MAHMUT SERT: 450 BİN ADET MASKE DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİ

Diyarbakır İl Pandemi Kurulu’nda yer alan Diyarbakır Eczacılar Odası Başkanı Mahmut Sert, bu hafta Diyarbakır’a 450 bin maske geldiğini ve 374 eczaneye dağıtımının yapıldığını ifade ederek, “Şu an tüm maskeler tükenmiş durumda. Üçüncü parti henüz gelmedi. Bu konudaki yetersizlikleri yetkili mercilerle paylaştık. Hem maske dağıtımı hem de Coronavirüs salgınına karşı verilen mücadelede eczacılar en ön safta yerlerini alıyor. Virüs nedeniyle hayatını kaybeden meslektaşlarımız oldu. Vatandaşlara maske dağıtımı eczanelerden yapılıyor ancak yetersizliğin sorumlusu eczaneler ve eczacılar değildir. Biz de bunların giderilmesi için çalışıyoruz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.