Diyarbakır’da ithal çiçeğe son! Kendi çiçeğini artık kendi üretiyor « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakır’da ithal çiçeğe son! Kendi çiçeğini artık kendi üretiyor

Bu haber 22 Haziran 2019 - 1:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

HABER/ABORİ

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kendi bünyesinde yetiştirdiği ağaç ve çiçeklerle kentin farklı yerlerinde park, bahçe, refüj ve kaldırımları yeşillendiriyor. Fidanlık Alanı’nda üretilen 360 bin yazlık mevsimlik çiçeğin 200 bini farklı noktalara dikildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na bağlı Fidanlıklar Şube Müdürlüğü, park, bahçe, refüj ve kaldırımlarda dikilmek üzere üretilen fidan, fide ve çiçekleri, kendi bünyesinde yetiştiriyor. Seyrantepe TOKİ’de bulunan Fidanlık Alanı’nda üretilen mevsimlik çiçekler, fidanlar ve fideler Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ekiplerince sahaya taşınarak dikiliyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte başlatılan yazlık mevsimlik çiçek çalışması ile 200 bin kadife, 100 bin zinya, 40 bin petunya, 10 bin vapurdumanı ve 10 bin horozibiği olmak üzere 360 bin çiçek üretildi. Üretilen mevsimlik çiçekler, ekipler tarafından kentin farklı noktalarına dikildi. Ağaç ve çalı üretiminin de yapıldığı Fidanlık Alanı’nda 8 bin mavi servi, 8 bin İran çamı ve 250 adet çınar ağacı, 800 leylak, bin 200 gaura, 800 biberiye, 500 lavanta bin Amerikan sarmaşığı, bin hanımeli, 600 şimşir ve 600 adet ateş dikeni olmak üzere 6 bin 500 adet çalı üretildi.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na bağlı Fidanlıklar Şube Müdürlüğü, Gülizar Güneş, Fidanlık Alanı’nda ağaç, çalı ve mevsimlik çiçekler ürettiklerini belirterek, şuana kadar 200 bin çiçeği kentin farklı noktalarında değerlendirdiklerini kaydetti. Güneş, “Kadife, zinya ve petunya başta olmak üzere yazlık çiçeklerimiz var. Amacımız bir milyona yakın çiçek üretip Diyarbakır’ın her tarafına dağıtıp dikebilmek” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.