Diyarbakır Valisi’nden işverenlere sert “işçi hakları” uyarısı: Kendi ayağımıza sıkmayalım « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakır Valisi’nden işverenlere sert “işçi hakları” uyarısı: Kendi ayağımıza sıkmayalım

Bu haber 15 Ekim 2021 - 13:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 VEYSİ POLAT

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, GÜNTİAD’ın ev sahipliğinde gerçekleşen “Tekstil ve Yatırım Zirvesi”nde bazı firmaların işçi hakları konusunda yanlış yaptığını söyledi. Bu konuda devlet denetiminin yeterli olmadığını ifade eden Vali Karaloğlu, özellikle tekstil sektöründeki örgütlü kuruluşlara çağrı yaparak, bu yanlışla mücadele edilmesini istedi.

“Söylediğim şeyler arizi şeyler, herkesi kapsayan şeyler değil. İşini düzgün yapan, işçisine düzgün davranan, hakkına ve hukukuna riayet eden çok sayıda arkadaşımız var. Kimse alınmasın. Ama ben en kötüyü de söylemek durumdayım” diyen Karaloğlu, şunları söyledi:

“İstanbul konfeksiyon atölyelerindeki gayriinsani koşulları da biliyorum. Diyarbakır OSB’deki insani koşulları da görüyorum. Büyük markalar sizin çalıştırdığınız insanlara ne kadar insani koşullarda yaklaştığınıza da bakıyor. Bölgenin önü açık, tekstilden ve hazır giyimden daha fazla istihdam sağlanacak. Bölgede yaşayan insanlarımız, bölgede doğan çocuklarımız kendi şehirlerinde iş aş bulup doyacaklar inşallah.

Diyarbakır’da yatırım yapan sanayicilerimizin de dikkat etmesi gereken hususlar var. Kimse kusura bakmasın. Kaliteli iş, kaliteli işçi ile sağlanır. Genç nüfusumuz çok büyük avantaj. Bunları iyi eğiteceğiz ve çok iyi koşullar sağlayacağız. Zaman zaman kulağımıza geliyor ve üzülüyoruz. Devletin sağladığı asgari ücreti bile çalışanına vermekten imtina ederse Diyarbakır’daki sanayicimiz, kendi ayağımıza sıkarız. Onun için sektördeki işverenlerimiz, derneklerimiz, birliklerimiz, üst kuruluşlarımız, bölgede yeni yeni oluşan bu sektörde çalışanların hak ve hukukları konusunda çok titiz davranmamız lazım. Bu aynı zamanda hepimizin vebalidir de aynı zamanda bu kenti yöneten vali olarak benim. Eğer bu şehirde çalışan işçilerin hakları konusunda bir eksiklik varsa ben kendimi sorumlu görürüm. Bunu gidermek de benim görevimdir. Bu sadece devletin denetlemesiyle olmaz. O nedenle istirham ediyorum. Bu vicdani bir sorumluluktur. Biz çalıştırdığımız insanların hem koşullarını düzgün hale getirmek hem de onların hak ve hukuklarına riayet edelim ki kaliteyi artıralım.

Diyarbakır, hazır giyim ve tekstilde Türkiye’nin en kaliteli ürünlerini üreten bir şehre dönüşebilir. Bunu zaman içinde göreceğiz ve olacak da.

Az önce söylediğim şeyler arizi şeyler, herkesi kapsayan şeyler değil. İşini düzgün yapan, işçisine düzgün davranan, hakkına ve hukukuna riayet eden çok sayıda arkadaşımız var. Kimse alınmasın. Ben en kötüyü söylemek durumdayım.

Kaliteyi artırabilmek için işçimize de gereken değeri verelim.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN