Diyarbakır turiste doyacak! Hedef 3 milyon turist; ilk etapta 600 tur operatörü geliyor (ÖZEL) « Ekoabori Güncel Ekonomi Haber Sitesi

Diyarbakır turiste doyacak! Hedef 3 milyon turist; ilk etapta 600 tur operatörü geliyor (ÖZEL)

Bu haber 11 Mayıs 2019 - 12:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

VEYSİ POLAT/ABORİ

Geçen yıl “Turizmin Oscar”ı diye tabir edilen “Altın Elma” ödülünü alan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Diyarbakır, bu yaz 3 milyon turisti ağırlamayı bekliyor. TÜRSAB Doğu ve Güneydoğu Bölge Başkanı Mehmet Akyıl, 600 tur operatörünün Haziran’da Diyarbakır’a çıkarma yapacağını söyledi.

Tarihi Surlar, Hevsel Bahçeleri, İslam aleminin “5. Harem-i Şerif”i olarak kabul edilen Ulu Cami, Roma İmparatorluğu’nun bir dönem garnizon olarak kullandığı Zerzevan Kalesi, peygamber makamları ve kral mezarları gibi zengin tarihi ile büyük bir kültürel mirası barındıran Diyarbakır, bu yıl turizmde atağa geçti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu ve Güneydoğu Bölgesi Başkanı ve DTSO Turizm Komisyonu Başkanı Mehmet Akyıl, geçen yıllara oranla Diyarbakır’a olan ilginin arttığını söyledi. TÜRSAB ve DTSO olarak tanıtım seferberliği ile hareket ettiklerini ve ciddi organizasyonlara ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Akyıl, Dünya Seyahat Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu’nun Diyarbakır’a verdiği “Altın Elma” ödülünün bu çalışmaların bir sonucu olduğunu hatırlattı.

YATAK KAPASİTESİ 6 BİNİ GEÇTİ

 Abori’ye konuşan Mehmet Akyıl, yeni açılan otellerle birlikte kentteki yatak kapasitesinin 6 bine çıkarak Mardin ve Şanlıurfa’yı geride bıraktığını söyledi. Konaklama açısından diğer kentlere göre Diyarbakır’ın hem ucuz hem de kaliteli hizmet verdiğini anlatan Akyıl, “Kentimiz, tarihsel geçmişi ve barındırdığı kültürel değerler açısından çok zengin bir yer. Türkiye’de bu kadar büyük değere sahip başka da bir kent yoktur. Turist, konaklamanın da kaliteli ve ucuz olduğunu görünce, ilk tercih ettiği yer Diyarbakır oluyor” dedi.

600 TUR OPERATÖRÜ DİYARBAKIR’A GELİYOR

Göbeklitepe nedeniyle Şanlıurfa’ya bir ilgi olmakla birlikte son dönemde Diyarbakır’ın tur operatörlerin gözdesi olduğunu vurgulayan Akyıl, Türkiye genelinde 600 tur operatörünün TÜRSAB Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya başkanlığında Haziran ayında Diyarbakır’a çıkarma yapacağını vurguladı. Akyıl, “Eskiden tur operatörleri bölge gezisine Diyarbakır’ı dahil ederlerdi. Ancak tur firmaları sadece Diyarbakır gezisi programları yapmaya başladı” dedi.

 EN BÜYÜK İLGİ ZERZEVAN’A

Diyarbakır’ın Çınar ilçesine 13 kilometre mesafede bulunan ve geçmişte Roma İmparatorluğunun sınır garnizonu olan Zerzevan Kalesi’ne yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gösterildiğini ifade eden Akyıl, bu yıl 3 milyon turist hedeflediklerini kaydetti.

GASTRONOMİ EN ÇOK MERAK EDİLEN 

Diyarbakır, tarihi ve kültürel mirası kadar en çok gastronomi alanında da merak ediliyor. Kente gelen turistlerin en çok merak ettiği konulardan biri de kentin zengin yemek kültürü. Kahvaltı ve ciğer bunların başında geliyor. Bu konuya dikkat çeken TÜRSAB Bölge Başkanı Mehmet Akyıl, “Gastronomi alanında Türkiye’nin en zengin mutfağı Diyarbakır’da. Turistin en çok merak ettiği konulardan biri de kentin yöresel yemekleri, kahvaltısı ve ciğer kebabıdır” diye konuştu.

 

TÜRSAB Doğu ve Güneydoğu Bölge Başkanı Mehmet Akyıl, 600 tur operatörünün Haziran’da Diyarbakır’a çıkarma yapacağını söyledi.

“SUR TAMAMEN HALKA AÇILMALI”

Diyarbakır’da turizmin gelişmesi için kimi eksiklilerin giderilmesi gerektiğini kaydeden Akyıl, şunları söyledi: “Turistin en çok merak ettiği yerlerin başında Sur ilçemiz geliyor. Bu bölgede yeni yapılaşma nedeniyle bazı alanlara girişler hala yasak. Gelen turist Sur’un sadece yüzde 50’sini görebiliyor. Biz bu alanların açılmasını istiyoruz. Turizm alanında en büyük eksiklerimizden biri de uçak seferlerinin az olması. Uçak sefer sayılarının artması, turizme ciddi katkı sunacaktır. Ayrıca turizm bölgelerinde, özellikle Sur’da turiste hitap edecek mekanların açılması gerekiyor. Hediyelik ve yöresel kıyafet satan yerlerimiz yok denecek kadar az. Tatlı satan mekanlarımız yok.”

Aynı zamanda DTSO Turizm Komisyonu Başkanı olan Akyıl, oda olarak ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyledi. DTSO’nun girişimleri ile Diyarbakır ve bölge illerine hizmet sunacak Vize Başvuru Merkezi kurulacağını ifade eden Akyıl, bu uygulamanın yerli turizmi de canlandıracağını kaydetti. Akyıl, önemli projelerinden birinin de turiste alternatif sunma amacıyla Ankara’dan kalkıp Kars’a giden nostalji trenini “Güney-Mezopotamya Ekspresi”ne dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi. Akyıl, konu ile ilgili TCDD görüşmelerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.